Pohoda na pomezí Čech a Moravy

Pohoda na pomezí Čech a Moravy

Milujete cestování po České republice a rádi objevujete nová a méně známá místa, která mohou nabídnout krásnou přírodu a nejsou přeplněná turisty? Potom jistě stojí za návštěvu obec Kněževes na pomezí Jihomoravského a Pardubického kraje.

Tato obec má dlouholetou historii, vznikla spojením tří menších obcí, Jobovy Lhoty, Kněževsi a Veselky. Jak název napovídá jednalo se o obec patřící knězi. Do dnešní doby se zde zachovala lidová architektura na návsi a roubené stavení. V části obce Veselka je vyhlášená venkovská památková zóna. Zajímavostí je, že obec Veselka jako jediné sídlo Jihomoravského kraje leží na historickém území Čech.

Tato obec je skvělou základnou na výlety pro nadšence turistiky.  Jeden z nejstarších českých hradů Svojanov je vzdálen osm kilometrů chůze přírodou. Cestou půjdete kolem přírodní památky v Jezdinách a lesy budete pokračovat až k hradu. Také můžete zajít navštívit známé bájné blanické rytíře, kteří se ukrývají v kopci poeticky nazvaném Milenka. Na vrcholku tohoto kopce se tyčí kamenná Burianova rozhledna, ze které za jasného počasí dohlédnete na Jeseníky, Krkonoše i Pálavu. A pokud jste velkými milovníky Českých hradů a zámků jste na tom nejlepším místě. Stačí sednout do auta a vydat se na Pernštejn, Zubštejn nebo na zámek Kunštát a Letovice.

A když zatoužíte po klidném odpoledni u vody, Křetínská přehrada je vhodným místem k rekreaci a relaxaci. Po celodenním výletě se zde můžete osvěžit nebo si jen tak sednout a rybařit. Krásná je i vodní nádrž Vír, která je zásobárnou pitné vody, a proto je přísně chráněná. Na své si tu tak přijdou hlavě nadšenci cyklistiky, po jejím levém břehu vede cyklostezka. Stezek je v tomto regionu plno a je to dobrá varianta, jak všechny památky pohodlně stíhat a ještě při tom sportovat.