Okna na desítky let

Okna na desítky let

 

Majitelé starších domů nebo obyvatelé paneláků si nechávají dělat zateplení, aby uspořili na energii. Zateplení však nestačí, je dobré si rovnou nechat vyměnit okna za kvalitnější. Podle odborníků uniká netěsnícími okny až 25 procent energie, nejvíce skly, která tvoří největší plochu okna, a také kolem rámů, které jsou špatně osazené nebo netěsní.

Tradičním materiálem pro výrobu oken je dřevo. Dřevěná okna dnes mají díky novým technologickým postupům dlouhou životnost. Jednou za rok se rám přetře houbičkou, napuštěnou lazurou, a balzámem na dřevo, a okno vám bude sloužit dlouhá léta. Přesto se po nějaké době nevyhnete přebroušení rámu a novému nátěru.

V tomto směru jsou méně náročná plastová okna. Jejich majitel je téměř úplně bez starostí, musí dbát jen na promazávání kování. Nemusí se bát, že plast nevydrží, protože jde o osvědčený a ověřený materiál. U nás se plastová okna začala užívat až v devadesátých letech, ale první plastové okno bylo vyrobeno v Německu už v roce 1954. Kvalitní profily mají prakticky neomezenou životnost a někdy majitelé přistupují k výměně plastových oken spíše z estetických než jiných důvodů. Plastová okna se vyrábějí s různým počtem komor. Jejich kvalitu však ovlivňují i další parametry, například tloušťka první stěny, vzdálenost a síla jednotlivých přepážek komor. Výsledný efekt dělá správné osazení okna, podmínkou je, aby bylo ve zdi dobře utěsněné, do interiéru neprosakovala voda a okno šlo dobře zavírat. Proto se musí dokonale udělat připojovací spára, do které se zvenku dávají materiály, které brání zatékání dovnitř, ale zároveň umožňují odvětrávání. V rámech jsou izolační dvojskla, mezi nimi je vzduchová mezera. Vzduch v prostoru mezi skly je vysušený, má o něco nižší tlak než venkovní, protože neobsahuje vodní páry. Okna jsou zpravidla vybavena mikroventilací, aby se přebytek vodních par z místnosti odvětrával ven a na zdech se netvořila plíseň. Sama mikroventilace ale většinou nestačí a je třeba pravidelně větrat.

Firmy, které se montáži oken věnují, zajistí i vybourání a likvidaci starých, a také začistění zdi kolem rámu po zasazení okna. K oknům se dodávají různé doplňky, parapety, horizontální nebo vertikální žaluzie, venkovní rolety a sítě proti hmyzu. Nemusíte si nutně kupovat bílá okna, profily se dělají i v imitaci dřeva.