Od vyklizení až po vymalování

Od vyklizení až po vymalování

Každý z nás se v životě dostane do nejrůznějších situací. Jednou z nejtěžších je ztráta blízkých, zejména rodičů. Když se trochu vzpamatujete, budete muset začít řešit běžné, provozní věci. První z nich bude vyklizení bytu nebo domu. Kdo něco podobného zažil, bude souhlasit s tím, že jde o úkol velmi náročný. Budete se muset probírat domácností, která vám je sice blízká, ale zároveň i neznámá, se spoustou nečekaných nálezů a překvapení. Zjistíte, že za desítky let se dá nashromáždit obrovské množství předmětů, které budete muset z větší části vyhodit. A to vás ještě čeká vyklizení sklepa nebo půdy a dalších prostor.

Je možné, že se s úkolem číslo jedna vyrovnáte rychle a nebudete potřebovat pomoc. Brzy však přijde na řadu úkol číslo dvě. Málokterý starší člověk je tak akční a pružný, aby svou domácnost pravidelně modernizoval a rekonstruoval. Vy můžete byt nebo dům prodat ve stavu, v jakém je, nebo před prodejem udělat nejnutnější úpravy a opravy. Možná svůj byt nebo dům nemáte a budete si chtít zděděnou nemovitost ponechat a užívat. Rekonstrukce bytových, a možná i nebytových prostor, vás stejně nemine.

Při rekonstrukci se zpravidla vybourá vše nepotřebné, často i příčky z cihel nebo panelu. Stará elektroinstalace je nahrazena novou, dělají se nové rozvody plynu, vody a odpadů. Zcela určitě budete muset opravit také koupelnu, WC a kuchyni. Potom také vyměnit okna. Někteří výrobci oken vám zajistí i zednické práce, některé však nikoli. Dalším úkolem bude výměna nebo oprava vchodových a interiérových dveří včetně zárubní. A pokud chcete, aby byt nebo dům vypadal dobře, budete muset přeštukovat stěny a stropy. Úprava stěn a stropů bude nutná hlavně v paneláku, protože určitě nebudete chtít, aby byly elektrické rozvody vedeny jako dříve v lištách a budete muset do panelu sekat instalační spáry.

Zvláštní kapitolou je rekonstrukce bytového jádra. Umakartové koupelny, dříve používané v panelových domech, dávno dosloužily.  Vy se při jejich rekonstrukci můžete držet při zemi nebo se pustit do náročnější opravy, která vám však bude o to déle přinášet užitek. Jádro můžete ponechat v původní podobě, vyměnit vanu, toaletu a umyvadlo. Část stěn necháte obložit, na zbytek použijete omyvatelný nástřik nebo PVC. Nebo starou koupelnu vybouráte a objednáte úplně novou, se stěnami z tvárnic. Že je těch úkolů nějak moc? Souhlasíme. Budete si muset najít firmu, která vám s tím vším pomůže.