Majitelé rodinných domů často mívají půdu. Nejen z filmů víme, že tento prostor se nejčastěji využíval ke skladování nejrůznějšího harampádí a starých předmětů, které jste nechtěli nechat válet po domě – případně takových, které nebyly často využívány.
Dnes se ovšem čím dál tím více prostor pod střechou – též známý jako “loft” – využívá jako obytný prostor. Jak takový byt pod střechou vybavit? Nechte se inspirovat naším článkem.
Obsah
Nejdříve trocha úředních informací
Ani u podkrovního bydlení se nemůžeme vyhnout pár vyhláškám. Aby mohlo být podkrovní bydlení vyhlášeno jako obytné, musí splňovat několik bodů dle technických požadavků staveb a českou technickou normu:
● Minimální podlahová plocha: 8 m2
● Minimální podlahová plocha jediné obytné místnosti: 16 m2
● Minimální výška alespoň nad polovinou podlahové plochy: 2,3 m
● Minimální výška pro započítání do podlahové plochy: 1,2 m
Pozn. Norma určuje minimální výšku pro započítání 1,3 m.
Shodneme se tedy, že ne každý podkrovní prostor lze označit za obytný. Navíc vyžaduje i speciální povrchové úpravy a izolaci.
Jak na koupelnu?
Pokud plánujete zařídit v podkroví koupelnu – a v případě bytů je to samozřejmostí – je na místě zařídit jí nad koupelnou v patře pod podkrovím. Důvodem je fakt, že tak ušetříte za instalaci rozvodů.
Dříve bylo samozřejmostí, že vana byla ukotvena u zdi. Dnes stále častěji vidíme vany stát v prostoru. Pokud máte tedy v podkrovním bytě hodně místa, můžete zvážit i tuto možnost.
Schodiště – jak na něj v podkrovním bytě?
Při výběru schodiště do půdního bytu je na místě zvážit hned několik aspektů, aby bylo jeho využití praktické a zároveň dekorativní:
● Typ schodiště: Mezi běžné varianty patří schodnicové (s nosnými prvky po stranách), vřetenové (s centrální podpěrou) a točité schody. Volba závisí na dostupném prostoru a požadovaném designu.
● Materiál: Dřevo dodává interiéru teplý a přírodní vzhled. Doporučuje se použít tvrdé dřeviny, jako je dub, buk nebo jasan, které jsou odolné a trvanlivé.
1DomaciKutil.cz
● Bezpečnostní prvky: Pro zvýšení bezpečnosti lze schodiště vybavit bodovými světly nebo LED pásky, zejména pokud je v podkroví ložnice či dětský pokoj. Protiskluzové pásky na okrajích schodů a kvalitní zábradlí jsou rovněž důležité.
● Osvětlení: Dostatek přirozeného světla zvýrazní estetiku schodiště. Kromě fasádních oken lze využít střešní okna, jejich sestavy či světlovody pro prosvětlení prostoru.
● Prostorové možnosti: Některé typy schodišť, jako točité nebo vřetenové, šetří místo a jsou vhodné do menších prostor. Při plánování je třeba zohlednit četnost využívání schodiště a pohodlí při jeho používání.
Optické iluze – zvětšení prostor pomocí barev
Každému, kdo zařizoval nějakou místnost nebo celý byt je jasné, že barvy mohou hrát klíčovou roli v optickém vnímání celého prostor. Tmavé barvy mají totiž tendenci prostor zmenšovat, což v případě podkrovních bytů většinou není na místě. Držte se tedy spíše bílé, světlých odstínů šedé nebo béžové. Byt tak bude působit vzdušně a prostorně.
Konec nevzhledným trámům
Na půdě se téměř nikdy nevyhnete trámům, které by mohly působit nevzhledně, ovšem pokud jim zvolíte “vhodný kabát”, můžou přispět k celkové kráse celého podkrovního bytu.
Základem je trámy před úpravou očistit, okartáčovat nebo obrousit. Dále pak můžete zvolit voskový olej, či lazuru (chcete-li zachovat vzhled stávajícího materiálu trámu), nebo sáhnout po krycích barvách. Trámy se navíc dají využít k umístění různých věcí – od truhlíků se splývavými květinami, přes sošky až po knihy.
Závěr
Loftové byty nabízejí skvělou možnost, jak využít extra prostor pod střechou a dosáhnout tak maximálního využití vaší nemovitosti. Zrenovované půdní prostory pak můžete využívat přímo vy, či mladší generace bydlící s vámi. Můžete ho ovšem využít i k pronajímání např. AirBnb a získat tak nějakou tu korunu navíc!
Pokud hledáte jinou inspiraci k alternativnímu bydlení, přečíst si můžete náš článek o domech z lodních kontejnerů!
Zdroje: Westwing, Život pod střechou, Marianne, Chatař Chalupář
Kamila Tomková je vášnivou čtenářkou knih – zejména těch s fantasy tématikou, ale nepohrdne ani klasickou literaturou. Ve svém volném čase ráda vaří a zkouší nové recepty, nebo tráví čas se svými nejbližšími a přáteli nad sklenkou dobré kávy či vína. Psaní ji provází od základní školy a snaží se ve svém koníčku stále zdokonalovat.