Jak vybrat mikrovlnnou troubu?

Jak vybrat mikrovlnnou troubu?

Mikrovlnná trouba je v dnešní době nedílnou součástí mnoha domácností. Pomáhá s ohřevem jídla, rozmrazováním potravin a dokonce i s pečením, protože jsou na trhu k dostání i typy s vestavěným grilem.

Rozmýšlíte se nad koupí vaší první mikrovlnky nebo chcete vyměnit starou za novou? Poradíme s výběrem a s tím, na co vše si dát pozor.

 

Důležité otázky před výběrem mikrovlnky

Kde se mikrovlná trouba bude nacházet?

Důležité je rozmyslet si, kolik máme v kuchyni místa. Jestli se nám do kuchyně hodí spíše stojící či vestavěná mikrovlnka.

 

Pro jaké účely mikrovlnku pořizujeme?

Je důležité zvážit, jaké funkce chceme, aby zařízení dobře posloužilo našim požadavkům. Některé funkce můžeme najít i u jiných spotřebičů, které už máme, takže by se mohlo stát, že pořízení nové  mikrovlnky je zbytečné.

Mikrovlné trouby umějí hlavně ohřívat a rozmrazovat. Doplňkovými funkcemi je grilování a pečení.

 

Dělení mikrovlnek

Mikrovlné trouby lze rozdělit do několika kategorií:

  • volně stojící
  • vestavěné
  • bez grilu
  • s grilem

 

Parametry mikrovlnek

Objem a rozměry

K dostání jsou mikrovlné trouby o různých objemech. Ten se pohybuje v rozmezí 14 až 40 litrů. S tím také úzce souvisí i jejich rozměr. Je tedy dobré zvážit, jak velká mikrovlnka se vám do domácnosti hodí, protože trouby s objemem kolem 40 litrů mají rozměry otočného talíře skoro až 45 cm. Ty menší okolo 27 – 35 cm.

 

Výkon

Výkon je také velice důležitým parametrem. Udává totiž rychlost ohřívání jídla. Jednoduše platí, že čím vyšší výkon mikrovlné trouby máte, tím bude i rychlejší ohřev. Výkon se většinou pohybuje v rozmezí od 600 do 1200 W.

Pokud  chcete, aby mikrovlnka měla gril, je dobré myslet i na dostatečný výkon, který by neměl jít pod hodnotu 1000 W.

 

Příkon

Příkon velice úzce souvisí se spotřebou elektrické energie. Udává se ve wattech a pohybuje se v rozmezí 1150 až 3000 W. Při výběru mikrovlnky je dobré sledovat i příkon, který by měl být co nejnižší.

Cenové kategorie mikrovlnek

Ceny mikrovlnek bez grilu, vhodné pouze pro ohřev nebo rozmrazování, stojí okolo 1 000 korun. Nejsou tedy nijak zvlášť drahé. Pokud hledáte dobré parametry a stačí vám minimum funkcí, pohodlně se vejdete do částky 2000 korun.

Další kategorií jsou mikrovlné trouby s vestavěným grilem. Jejích cena se pohybuje od 2000 do 5000 korun. Zde si za lepší výkon či nižší příkon budete muset připlatit.

Nejdražší jsou mikrovlné trouby vestavěné, ty, které mají zabudovaný gril a možnost použití horkého vzduchu k zapékání. Takovéto mikrovlnky pořídíte od 5000 až do zhruba 12000 korun.