Jak postavit dům z lodního kontejneru, cena a životnost

Jak postavit dům z lodního kontejneru, cena a životnost

Ceny za stavební materiál v posledních letech stále rostou. Stavba klasického zděného rodinného domu vás tak vyjde na namalé částky a lidé se proto snaží hledat způsoby alternativního bydlení. Na popularitě nabírají domy z lodního kontejneru. V tomto článku si povíme, jaké jsou jeho nepopiratelné výhody, životnost i na kolik vás tento originální domov vyjde.

Život v kontejneru

Postavit dům z lodního kontejneru se může na první pohled zdát jako špatný vtip – ve skutečnosti se však jedná o velmi efektivní a kvalitní systém.

Stavba modulárního domu je tak trochu jako stavebnice – v případě modulových systémů se pracuje s libovolnými rozměry kontejnerů, které se přizpůsobují vašemu přání. Nabízí vám jak dočasný, tak trvalý charakter.

Z lodních kontejnerů navíc jde postavit téměř cokoli – od garáže a skladu, přes rodinné domy až po kanceláře a školy.

Výhody domů z lodního kontejneru

Postavit si takové alternativní bydlení má řadu výhod. Pojďme si je dát dohromady.

Odolnost

Kontejnery jsou vyrobeny z pevné oceli (tzv. přepravní ocel). Důvod je jasný – na moři musí odolávat extrémním podmínkám a protože se na přepravních lodích skládají až do osmi pater, je jejich statická pevnost výjimečná.

Rychlost výstavby

Zatímco tradiční dům se staví minimálně čtyři až šest měsíců, u kontejnerových domů vám stačí pouhých osm týdnů a můžete začít bydlet. Navíc není potřeba řešit logistiku stavebního materiálu na staveništi, jelikož kontejner můžete postavit i mimo lokalitu, kde budete bydlet.

Modifikovatelnost

Postavili jste si single house z jednoho kontejneru, ale s příchodem partnera a dítěte už vám nestačí? V případě domů z lodních kontejnerů to není problém – prostě přidáte další. Pokud si tak usmyslíte, že ve svém alternativním bydlení chcete saunu nebo technickou místnost, není nic jednoduššího.

Ekologičnost

Snaha o recyklaci je v posledních letech znatelná – využívání již použitého materiálu je tak stále populárnější. Pokud navíc pro váš kontejnerový dům vybere správnou izolaci, získá vaše nové bydlení i na energetické efektivitě – s přidáním využití solární energie se tato efektivita ještě více stupňuje.

Snadná údržba

Nenáročná udržba je další z předností, které s touto stavbou získáte. Díky ocelové konstrukci je navíc odolná vůči škůdcům a i s dřevěnými podlahy a obložením zůstává integrita domu stejná.

Kolik stojí výstavba kontejnerového domu?

Zatímco průměrná cena rodinných domů se pohybuje na 6 milionech za metr čtvereční, u domů z lodních kontejnerů se můžete dostat i na cenu 2,5 – 3 miliony za stejně velké rozměry – samozřejmě v závislosti na vybavení a řešení domu.

Ušetřit tak můžete i více než polovinu nákladů na výstavbu, což je nesportnou výhodou tohoto alternativního bydlení.

Kde mohu dům postavit?

bydlení v kontejneru

Můžete jej postavit na pozemku, který je součástí územního plánu dané obce, kde chcete bydlet – změna územního plánu je možná, ale tím se vám podstatně prodlouží doba výstavby a přidá spousta administrativy.

Dům se zapuštěnými patkami nepotřebuje ani stavební povolení a navíc ho v budoucnu můžete snadno přemístit – stavební ohláška je však potřeba!

V případě domů postavených na pilotech, tedy v kontaktu se zemí, a více kontejnerů o velikosti více než 150 metrů čtverečních je potřeba i stavební povolení. To je nutností i v případě, že některý z vašich sousedů s výstavbou nesouhlasí.

Jaká je životnost domu z kontejneru?

Ačkoli toto alternativní bydlení nabízí svým uživatelům nespornou řadu výhod, pokud má nějakou nevýhodu, je to jeho životnost.

Kov bohužel koroduje a i v případě opakovaných nátěrů nemůžete rez úplně zastavit. Zatímco klasické cihlové domy vám mohou vydržet se správnou údržbou po generace, v případě lodních kontejnerů nepočítejte s životností delší než 50 let.

Alternativní bydlení v podobě lodních kontejnerů nám tedy nabízí vysokou škálu výhod a efektivní řešení. Jistě se shodneme, že není překvapující, že v posledních letech jejich popularita stoupá.

Alternativních způsobů bydlení je ovšem více – přečíst si o nich můžetev tomto našem článku.

Zdroje: Kontihouse, Život v kontejnerech, Ab-cont, Sklady Staněk