Každý správný majitel zahrady touží po krásném a upraveném trávníku, který jeho domu dodá ten správný šmrnc. Na zahradě navíc trávíme spoustu času i se svými blízkými. Sečení trávy ovšem mnohdy nestačí. V tomto článku se podíváme na to, co je to vertikutace, proč je důležitá a kdy ji na podzim provést a dát tak trávníku nový život.
Obsah
Co je to vertikutace?
Jak již bylo zmíněno v úvodu, jen sekat trávu někdy nestačí. Vertikutace se dá popsat jako blahodárná revitalizační procedura pro váš trávník. Zajistí trávníku lepší přístup k živinám, světlu, vzduchu a vláhy. Výsledkem vertikutace je hustá, sytě zelená a vitální travnatá plocha.
V čem vertikutace spočívá?
V první řadě budete potřebovat speciální vertikutátor, abyste proceduru mohli uskutečnit (někdy se mu i říká “provzdušňovač trávníku”). Tento šikovný pomocník má na sobě ostré nože nebo pružinky, které rotují a mělce se zařezávají do horní vrstvy půdy (cca 4 mm). Tímto způsobem zbavují trávu mechů, staré trávy i mělce rostoucích plevelů (ty je pak potřeba posbírat).
Díky naříznutí kořínků travin se tvoří nové výhonky a trávník tak houstne. Řezy navíc trávu provzdušní – právě díky tomu se sem dostane více vláhy, živin i světla.
Jak poznám, že je čas vertikutovat?
Zda je třeba trávník vertikutovat napoví hned několik faktorů, nejjednodušeji to však poznáte pomocí malých kovových hrábí nebo kultivátorem. Protáhněte jimi volně trávník a pokud se zbytky po sečení a polštáře mechu uvolní, poznáte, že je čas vertikutovat.
Obecně však platí, že by měl být trávník vertikutován alespoň 2x ročně – na jaře a na podzim.
Kdy tedy přesně má k vertikutaci docházet?
Obecně se říká, že od března do října, přičemž denní teplota by se měla pohybovat mezi 15 – 20 stupni Celsia – logicky tedy na jaře a na podzim.
Vertikutace nepřichází v úvahu v zimě, kdy je půda zmrzlá, ani v létě, kdy je trávník intenzivně využíván a půda se silně zahřívá.
Vertikutace na podzim
Na podzim byste k vertikutaci měli přistoupit v období od poloviny září do poloviny října. Obecné pravidlo zní – může být teplo, ale ne horko!
V tomto období ji provádíme proto, abychom trávník připravili na blížící se zimní období. Zvolte dobu pro provedení procedury tak, aby měl trávník alespoň 3 týdny na zotavení, než přijdou první mrazíky.
Jak správně vertikutovat?
Každý zásah do zahrady se pojí se správným postupem a vertikutace není výjimkou. Jak tedy na to?
Příprava trávníku před vertikutací
V první řadě je potřeba správný vertikutátor v dobrém stavu. I trávu musíte připravit – posekejte ji na výšku 2 cm a nevertikutujte, je-li tráva mokrá.
Je také potřeba trávník zbavit veškerých větších kamenů – případně předmětů, co nemají na trávníku co pohledávat.
Postup vertikutace
Důležité je nastavení hloubky vertikutátoru, optimální je 3 – 4 mm, aby nebyla půda příliš zatěžována. Jen u těžkých půd (např. jílových) se volí hloubka 6 – 9 mm.
Zařízení byste měli pohybovat nejprve podélně, následně napříč povrchem – tímto způsobem získáte na trávníku šachovnicový vzor.
Pokud měníte směr, zatlačte na vodící lištu tak, aby se válec zvedl ze země a vznášel se tak ve vzduchu – nože se tak při změně směru nedotýkají povrchu.
Po vertikutaci
Pokud se při vertikutaci nasbírá mech a plevel, je třeba jej shrábnout, posbírat a vyhodit do sběrného koše.
Pokud vznikla lysý místa, rovnou je osejte travním semenem. Trávník může navíc po proceduře vypadat “otlučeně”, pomůže mu správné hnojení a dostatečná vláha.
Mějte také na paměti, že vertikutace a sečení trávníku k dokonalosti nestačí. Přečtěte si například v našem článku o tom, jak srovnat vaši zahradu a přiblížit se tak o kousek blíže k vytouženému trávníku.
Kamila Tomková je vášnivou čtenářkou knih – zejména těch s fantasy tématikou, ale nepohrdne ani klasickou literaturou. Ve svém volném čase ráda vaří a zkouší nové recepty, nebo tráví čas se svými nejbližšími a přáteli nad sklenkou dobré kávy či vína. Psaní ji provází od základní školy a snaží se ve svém koníčku stále zdokonalovat.