Bytové jádro rekonstrukce: Jak vylepšit umakartové jádro levně

Bytové jádro rekonstrukce: Jak vylepšit umakartové jádro levně

Symbol bydlení v panelovém domě za minulého režimu – i takto by se dalo popsat nenáviděné umakartové jádro, které ještě dnes můžeme najít ve velkém množství bytů po České republice. Nejenže mají tyto jádra poměrně krátkou životnost, ale jejich výměna je vcelku dosti finančně i časově nákladná. Co tedy podniknout, aby jeho výměna nestála tolik peněz a zároveň splnila svůj účel? Odpověď na tuto otázku se budeme snažit najít v dnešním článku.

Co je tedy přesně umakartové jádro?

Se slovním popisem je to zde trošičku těžší, nicméně začít můžeme tím, že toto jádro je tvořeno tzv. umakartem, což je materiál vyroben z lisovaného kartonu. Umakart je vyráběn pod vysokým tlakem, nicméně pevnost klasické stěny samozřejmě nenahradí.

Výhodou byla samozřejmě rychlost, kterou stavba s umakartovým materiálem poskytovala, nicméně převažují zde spíše negativa.
Hlavní negativum spočívá v náchylnosti materiálu na vlhkost. Pokud je tedy umakart použit například ke stavbě koupelen, můžeme počítat s velmi rychlým opotřebením.

Ztráta soukromí?

Umakartové jádro je nejen náchylné proti vlhkosti. Krátká životnost je navíc doplněná o další nevýhodu – akustické vlastnosti jsou zde téměř nulové. Jistě to zná i každý čtenář, která bydlí v bytě s umakartovým jádrem. Často se tak může stát, že například slyšíte splachování v bytě nad vámi, nebo zaslechnete rozhovory vašich sousedů. Počítat tedy můžete s tím, že i oni slyší to, co se děje u vás doma. Tloušťka jádra o 3 cm opravdu neskýtá příliš prostoru pro soukromí.

Když nemáme možnost rekonstrukce

Ne vždy máme tu možnost koupelnu celou zrenovovat. Někdy to dokonce není vůbec žádoucí. Co nám ovšem zbývá, pokud se stále koupeme mezi umakartovými stěnami? Pokud nemáte dostatek financí na rekonstrukci, či bydlíte v podnájmu a smlouva vám zakazuje jakékoli úpravy vašeho pronajatého bydlení, můžete situaci řešit novým nátěrem nebo obkladovými panely.

Řešení to není dlouhodobé, ovšem svůj účel na nějaký čas splní. Před úpravy ovšem zkontrolujte jeho stav – jestliže je popraskaný, zkroucený nebo plesnivý, je nutné přistoupit spíše k jeho kompletní výměně.

Kompletní výměna je velmi nákladná

Pokud není jiná možnost, mnohdy se přistupuje ke kompletní výměně umakartu. Ten se zbourá a koupelna a záchod se vyzdí a vydlaždičkují. Tato přestavba je ovšem samozřejmě nákladnější a proto k ní obyvatelé bytů s umakartovým jádrem přistupují jen v nejnutnějších případech, kdy je opravdu jádro ve špatném stavu.

umakartové jádro úprava

Zamaskování nevzhledného umakartu

Během 3 až pěti dnů lze umakartové jádro obložit vodovzdornými deskami. Ty mají obvykle takový vzhled, který imituje dlaždice, nebo dřevěný obklad a dodává tak stěně přirozený vzhled. Desky bývají silné okolo 5 mm a lepí se kaučukovými lepidly. Spáry mezi deskami a stropem s podlahou se vyplní lištami, které brání zatékání vody.

Tímto způsobem získáte krásnou koupelnu v téměř rekordním čase a navíc ušetříte. Cena za celou renovaci pomocí desek vás vyjde na přibližně dvacet tisíc korun, zatímco v případě kompletního zbourání a vyzdění je cena obvykle pět krát vyšší.

Nový nátěr

Úplně nejjednodušším způsobem zakrytí umakartového jádra je použití nového nátěru. Dnes již máme téměř neomezený výběr barev, které na stěnu můžeme použít. V tomto případě ovšem platí pro všechny barvy jedno a to samé kritérium – odolnost vůči vodě. Ta v tomto případě musí být navíc vysoká, jelikož musíme na paměti mít fakt, že umakartu vlhkost opravdu nesvědčí.

bytové jádro

Tapety jako dekorace

Kromě nátěru můžete přistoupit i k řešení v podobě nalepení tapet. Jejich vzory jsou také téměř neomezené a jsou také finančně dostupné. V případě koupelen sáhněte spíše po vinylových tapetách, které mají větší odolnost vůči vlhkosti, vyvarujte se ovšem bezprostředního okolí vany. Tapety mají navíc poměrně dlouhou životnost a s trochou šikovnosti tak dosáhnete nového a krásného designu místností vašeho bydlení.

Doporučujeme
Mohlo by Vás také zajímat: Trendy v malování pokojů 2024: Barvy, styly i techniky

Zdroje: Stavim bydlim, Dům a zahrada, Tzb-info
Úvodní obrázek: Autor: Martin Strachoň Licence: CC BY-SA 4.0