Sklokeramická deska se snadno udržuje, má odolný povrch a je cenově dostupná. To jsou důvody, proč si sklokeramickou desku pořídit. Aby měla dlouhou životnost a estetickou bezchybnost, vyžaduje drobnou pravidelnou péči. Při běžném používání se však na ní mohou vyskytnout zdánlivě neodstranitelné připáleniny, rýhy a škrábance. Jak vyčistit sklokeramickou desku? Jak odstranit škrábance na sklokeramické desce a jak vyčistit připáleniny na sklokeramické desce?
Čištění sklokeramické desky
Na začátek je třeba uvést, co nedělat při čištění sklokeramické desky. Rozhodně byste připáleniny neměli odstraňovat hrubými a ostrými předměty, jako jsou nože, kovové škrabky a špachtle, drátěnky a další podobné nástroje. Sklokeramická deska se také nemá ráda s čisticími prostředky na bázi písku.
V případě, že vám při vaření vyvřou brambory, ukápne omáčka nebo na desku spadne kousek plastového obalu, neodkládejte čištění na později. Při těchto situacích jednejte okamžitě, sklokeramickou desku vypněte a důkladně umyjte.
Jak odstranit škrábance na sklokeramické desce?
Rýhy a škrábance na sklokeramické desce jsou nejen oku nelahodící, ale co hůř – špína se v nich usazuje mnohem snáze, čímž ztěžuje či dokonce znemožňuje čištění. A to má za následek kratší životnost sklokeramické desky.
Na jemné škrábance na sklokeramické desce si poradíte se zubní pastou či s domácí pastou z jedlé sody a vody (v poměru 2:1). Tu stačí nanést na škrábance a jemnými pohyby měkkou stranou houbičky a nádobí povrch leštit. Nepoužívejte příliš velkou sílu, abyste desce naopak neuškodili. Na závěr už jen otřete papírovou utěrkou a povrch se bude zase jen lesknout.
V případě hlubších rýh však nezbývá nic jiného, než investovat do nové sklokeramické desky, abyste nemuseli řešit problémy spojené se zkratem.
Jak vyčistit připáleniny na sklokeramické desce?
Připáleniny na sklokeramické desky vyčistíte pomocí speciální škrabky na sklokeramické desky. Jsou navržené tak, aby nepoškodily citlivý povrch a šetrně a efektivně odstranily připečené zbytky jídla. Ačkoliv jsou k určené k tomu, jak vyčistit připáleniny na sklokeramické desce, zacházet byste s nimi měli obezřetně.
Jak se škrabkou správně zacházet? Držte škrabku v úhlu přibližně 45 až 60 stupňů, jemně přitlačte na sklo a opatrně odstraňte nečistoty. Pamatujte na to, abyste netlačili škrabku kolmo na sklo a nepoškrábali povrch varné desky špičkou nebo ostřím.
Jak vyčistit sklokeramickou desku?
Než začnete s čištěním sklokeramické desky, nechte ji zcela zchladnout. Poté nejprve otřete desku vlhkým bavlněným hadříkem či měkkou stranou houbičky na nádobí. Odstraníte tak viditelné a čerstvé skvrny. Se zaschlými a připečenými nečistotami si poradíte díky speciální škrabce, nebo hrubší stranou houbičky na nádobí (ledaže by byla „drátěnková“, v takovém případě použijte opět její měkkou stranu). Sklokeramickou desku vyčistěte pomocí odmašťovacích přípravků na nádobí, nebo speciálními přípravky na sklokeramické varné desky.
Jak vyčistit sklokeramickou desku ekologicky? Do láhve s rozprašovačem nalijte ocet a nastříkejte ho po celé ploše sklokeramické desky. Poté ji rovnoměrně posypejte jedlou sodou a nechte 5–10 minut působit. Mezitím si do horké vody namočte ručník a rozprostřete ho po celé ploše přes sodu s octem. Následujících 15 minut si sporáku nemusíte všímat, poté ručník odstraňte a varnou desku očistěte pomocí speciální škrabky. Na konci povrch vyleštěte utěrkou z mikrovlákna.
Jestliže jsou na sklokeramické desce stále vidět duhové skvrny, pomůže vám prostředek na sklokeramické varné desky na bázi ethanolu anebo octa. Nejúčinnější v boji proti duhovým skvrnám na sklokeramické desce jsou přípravky, které nejen odstraní mastnoty, nečistoty a připáleniny, ale rovněž desce poskytne ochranný film, čímž příští čištění pro vás bude znatelně komfortnější.
Na závěr nezbývá než dodat, abyste svým sklokeramickým varným deskám věnovali pravidelnou péči, kterou si zaslouží. Díky tomu si budete moci užívat bezproblémového vaření bez starostí o nečistoty a škrábance. Vaše desky vás odmění dlouhou životností a bezchybným, moderním vzhledem.
Tereza vystudovala práva na Masarykově univerzitě v Brně. Má dlouholetou praxi, od roku 2012 se živí jako redaktorka, novinářka, reportérka a překladatelka. Psaním se zabývá i ve svém volném čase a jejím snem je jednou vydat svoji vlastní knihu. Miluje pečení a svým blízkým s oblibou připravuje dorty a jiné dobroty.