Vertikální zahrada je trendem posledních let. Mít zahradu i bez pozemku, oživit a zkrášlit interiér, moci pěstovat vlastní bylinky, domácí zeleninu a ovoce. To vše dokáže splnit právě vertikální zahrada. Co si lze pod tímto názvem představit a jak si vyrobit vertikální zahradu – to se dozvíte v dnešním článku.
Co je to vertikální zahrada?
Vertikální zahrada je způsob pěstování zeleně, který se vyznačuje svou prostorově úspornou konstrukcí. Vertikální zahrada je ideální řešení pro ty, kteří nemají možnost mít klasickou zahradu, ale touží po pěstování rostlin, vlastních bylinek, zeleniny a ovoce. Rostliny se při vertikálním zahradničení nevysazují horizontálně do záhonu, ale vertikálně do příslušného držáku na stěně, palety či speciální kapsy na rostliny.
Vertikální zahrada může být venkovní i vnitřní. Umožňuje tak vytvořit individuální zelenou stěnu, kterou i v městském bytě můžete zavěsit v interiéru. Tato zahrada je také ideální na malé plochy, na balkon či na plot.
Jak si vyrobit vertikální zahradu?
Vertikální zahrada může mít různou podobu. V květinářství či v hobbymarketu můžete pořídit prefabrikované stěny z plastu. Nebo si vertikální záhony můžete sami vlastnoručně vyrobit, například z palet či z rozříznutých plastových lahví. Vertikální zahrada svépomocí může rovněž sestávat z květináčů položených v několika úrovních nad sebou, v systému propojených a dobře připravených trubek, nebo v textilních kapsách.
Jedinečný způsob, jak si vyrobit vertikální zahradu, je použít staré věci, které máte doma. Můžete tak například upcyklovat starou skříňku se šuplíky. Jestliže dřevo izolujete od substrátu, zařídíte odtok vody a šuplíky různě pootevíráte, získáte unikátní vertikální zahradu, která bude zdobit třeba váš balkon nebo stěnu v obýváku.
Rostliny do vertikální zahrady
Na vertikální zahradu v interiéru jsou ideální rostliny nenáročné na péči, tedy sukulenty a popínavé rostliny hodící se do závěsných květináčů, jako je například potos či břečťan. Dařit se bude rododendronům, fíkusům, dracenám či anthuriím.
Vertikální zahradu v exteriéru lze připevnit na venkovní fasádu či na plot. Můžete ji osázet bylinkami, zeleninou a ovocem. Vhodné jsou především pnoucí rostliny, jako jsou rajčata, okurky, hrášek, papriky a chilli papričky, nebo listová zelenina, jako je dubeček, rukola či špenát. Z ovoce pak například jahody. Ven volte trvalé rostliny, jako je levandule, hvozdík, kakost, zvonky, nebo zběhovec plazivý. Mezi oblíbené bylinky patří bazalka, tymián, šalvěj či rozmarýn.
Vertikální zahrada svépomocí
Nyní se zaměříme na to, jak si vyrobit vertikální zahradu svépomocí. Budete potřebovat dřevěná prkna, šrouby, aku šroubovák, vrták, sponkovačka se sponkami, drátěné pletivo, štípací kleště, krycí netkaná textilie, vybrané rostliny a mech.
Jednotlivá prkna sešroubujete do rámu, který pak bude tvořit základní prvek vertikální zahrady. Rám později osázíte a zavěsíte na stěnu. Prkna postavte do obdélníku tak, aby dvě z nich byla na vnějších hranách ostatních prken. Místa, na kterých se boční díly překrývají, označte vždy dvěma značkami pro vrtané otvory. Po předvrtání celkem 16 otvorů můžete prkna sešroubovat.
Drátěné pletivo položte na rám. Drát by měl po stranách přečnívat o 2 až 3 cm. Rohy drátu odstraníte jednoduše pomocí bočních štípacích kleští, takže vznikne tvar připomínající kříž. Přečnívající boční díly z drátu můžete nyní opatrně přehnout a upevnit na vnitřní strany základního prvku sponkovačkou.
Bočními štípacími kleštěmi vyštípněte na požadovaných místech do drátěného pletiva vhodné obdélníky, do nichž později zasadíte rostliny. Vystřihněte obdélník tak, aby byl ke zbytku drátu pevně připojen jen spodní okraj, a pak ho otočte dovnitř. To zajistí větší stabilitu a oporu v rámu.
Následně osázejte rám. Vyjměte rostliny z květináčů a zasuňte je do předem vyříznutých otvorů v pletivu tak, aby kořeny byly uvnitř rámu. Volná místa vyplňte mechem. Ten připevněte z vnitřní strany a zatlačte ho zelenou stranou dopředu do mřížky.
Krycí netkanou textilii přetáhněte fóliovou stranou směrem ven, aby byla napnuta přes zadní stranu vertikální zahrady. Připevněte ji pomocí sponkovačky na vnitřní strany dřevěného rámu. Vertikální zahradu nyní můžete libovolně zavěsit v interiéru, na balkoně nebo venkovní fasádě domu.
Tereza vystudovala práva na Masarykově univerzitě v Brně. Má dlouholetou praxi, od roku 2012 se živí jako redaktorka, novinářka, reportérka a překladatelka. Psaním se zabývá i ve svém volném čase a jejím snem je jednou vydat svoji vlastní knihu. Miluje pečení a svým blízkým s oblibou připravuje dorty a jiné dobroty.