K nejzatěžovanějším místům v našem bytě bezesporu patří podlaha. A proto, když se pustíme do celkové rekonstrukce, ne nadarmo se říká “vzít to od podlahy”. Ať už se rozhodnete staré podlahy vyměnit za nové kvůli jejich vzhledu, změně materiálu, a tedy i jeho vlastnostem, nebo protože stará podlaha je příliš poškozená, platí několik doporučení, na která byste před pokládkou nové podlahy neměli zapomenout.
Ještě, než položíte finální vrstvu, jako je dlažba, dřevo nebo laminátová podlaha, je nutné připravit a srovnat podklad. Ten musí být souvislý, pevný a dokonale rovný bez jakýchkoliv nečistot nebo nerovností. Pokud se rozhodnete pro dřevěnou podlahu, podklad musí být navíc perfektně suchý. Existuje několik způsobů přípravy podlahy pro položení finální vrstvy a ten nejvhodnější se volí podle nosné konstrukce. Vždy je lepší na tyto práce pozvat odborníky.
Co se týká samotné pokládky podlahy platí několik obecných doporučení. Před samotnou instalací důkladně zkontrolujte za denního světla daný materiál, pokud narazíte na poškození, rozhodně dílce nepokládejte. U dřevěných i laminátových podlah je vhodné ne-li nutné materiálu poskytnout aklimatizaci alespoň 48 hodin v místnosti, kde se bude pokládat při vyšší teplotě než 17 °C a vlhkosti vzduchu 50-65 %.
Také si rozmyslete, zda dřevěnou podlahu budete pokládat plovoucím způsobem nebo ji celoplošně lepit. Celoplošné lepení se doporučuje v případě, kdy je pod podlahou topení. Tento způsob pokládky je také stabilnější, snese vyšší bodové zatížení a lépe tlumí kroky. Pokládka plovoucím způsobem je ale rychlejší a ušetříte si náklady a práci s lepením. Při návštěvě firmy nebo řemeslníka, který se zaměřuje kromě pokládky i na prodej podlah si rozmyslete, zda zvolíte dřevo, nebo levnější a neméně kvalitní laminát imitující vzhled dřeva. Každý z těchto materiálů má své výhody a neváhejte se poradit s prodejcem.