Schopnost komunikovat je jednou ze základních lidských vlastností. Komunikace nám pomáhá nejen předávat a zjišťovat nové informace, ale je také prostředkem socializace. Ať už okolí vysíláme signály pomocí řeči těla, komunikujeme s kolegy přes e-maily, nebo si povídáme s kamarády u piva, je to právě komunikace, která nám pomáhá vyjádřit naše pocity, najít si přátele, partnery nebo třeba vytvořit příjemné rodinné zázemí a kruh důvěry. Málokdo si dnes umí představit, odříznout se od lidí a všeho živého a ukrýt se před světem například na opuštěném ostrově. Pokud už nic jiného, dává nám totiž komunikace pocit bezpečí.
Primárním účelem komunikace bylo předávání a přijímání nějakých sdělení neboli informací. Postupně jsme se však naučili prostřednictvím komunikace sdílet také své pocity, názory, postoje či přesvědčení, prostřednictvím jejichž vyřčení se snažíme najít lidi, které je s námi budou sdílet a v jejichž přítomnosti se budeme cítit dobře. Velkým rozvojem si však v poslední době prošla komunikace na dálku neboli telekomunikace. Telekomunikační technika umožňuje sdělovat informace většímu množství osob nehledě na to, na jakém konci světa se zrovna nachází. Telekomunikace není rozhodně záležitostí jen zpravodajství, přestože ji v této oblasti můžeme vnímat nejvýrazněji.
Dalo by se říci, že lidé dnes potřebují mnohem méně fyzického kontaktu, než tomu bylo kdy dřív. Není to však proto, že bychom snad ztratili zájem o druhé lidi, nebo je ke svému životu nepotřebovali, jenom jsme se naučili si jejich přítomnosti užívat trošku jiným způsobem. Spousta z nás přijde z práce a první, co uděláme, je, že zapneme televizi, pustíme si rádio, nebo se podíváme na sociální sítě. Ve všech třech případech však podvědomě toužíme po tom, vidět nebo slyšet lidi. Ať už si zapneme komedii na zlepšení nálady, pustíme si písničku a dáme horkou koupel, nebo strávíme hodiny chatováním s kamarády, stále se jedná o určitý druh komunikace, kterou k životu zkrátka potřebujeme. Můžeme být doma sami, ale víme, že pokud o půl osmé večer zapneme televizi na určitém televizním programu, uvidíme známé tváře, které nás budou informovat o nejnovějších událostech. Hlas moderátora naší oblíbené rádiové stanice nás ráno budí a absolvuje s námi cestu autem do práce a večerní seriál a každou první středu v měsíci ve stejnou hodinu uslyšíme známý hlas v obecním rozhlasu. Montáže počítačových sítí nám umožňují být neustále v kontaktu s našimi kolegy, nadřízenými, rodinou či známými a naši komunikaci pomáhají zefektivnit.