Spousta lidí řeší otázku vlastního bydlení. I když ceny nemovitostí a pozemků v poslední době rostou, ceny nájemného se zvedají také a málokdo chce každý měsíc platit majiteli bytů nemalé částky, aniž by měl jistotu, že ho dříve či později nevystěhuje. Nehledě na to, že mít vlastní nemovitost, se vyplatí i do budoucna. Nikdy nevíme, co se nám v životě přihodí a kdy budeme nějakou tu finanční záchranu potřebovat. Vlastní nemovitost nám tak kromě jisté střechy nad hlavou nabízí také jakousi finanční jistotu. A tu v dnešní době potřebuje každý.
Pokud se rozhodneme si pořídit vlastní bydlení, stojíme před zásadní otázkou. Je lepší postavit, nebo rekonstruovat? Pokud jsme zrovna nepodědili starý dům, který je majetkem naší rodiny už po generace a máme k němu citové pouto, budeme se rozhodovat pravděpodobně podle peněz. Spousta lidí se totiž domnívá, že koupit starý dům je vyjde finančně lépe. Pravdou ale je, že odpověď na tuto otázku není vůbec jednoznačná. Vše záleží na požadavcích, očekáváních a pochopitelně také finančních možnostech lidí, kteří dům kupují. Existují však alespoň základní fakta, která by nám s rozhodováním mohla pomoct.
Velkou výhodou koupi již postaveného domu, je pozemek. Jinak se nám totiž bude stavět nebo rekonstruovat dům, který už má „své místo“ se všemi papíry a náležitostmi a jinak zase v případě, že musíme vše vyřizovat úplně od nuly. Celý proces stavby se tak nejen prodlouží, ale často bohužel také zkomplikuje. Kromě samotné stavby bude navíc nutné provést například celkové zateplování domu, hydroizolace a podobně, s jejichž renovací bychom u staršího domu mohli ještě nějakou dobu počkat a významně tak ušetřit naší peněžence. Na druhou stranu, když koupíme starý dům, nikdy nemůžeme přesně znát jeho historii, a tak se v průběhu jeho rekonstrukce mohou objevovat nečekané problémy, které celou investici prodraží.
Obecně by se dalo říci, že pokud máme sumu peněz, která pokryje celou stavbu, je lepší si rodinný dům nechat postavit takzvaně na klíč. Oproti tomu pokud víme, že si výdaje budeme muset rozložit, je lepší koupit starý dům a postupně ho rekonstruovat. Nikdo nám však bohužel nezaručí, že za jedno nebo za druhé dáme v konečném výsledku méně peněz.
Podobné je to také s byty. I když tam, na rozdíl od rodinných domů, nemusíme řešit stavební pozemek, taky je na našem zvážení, jestli chceme koupit byt ve starém domě a nebo raději nainvestujeme peníze do dveloperských projektů moderních novostaveb. Při koupi bytů bychom se měli řídit hlavně podle stavu domů, ve kterém jsou umístěny. Pokud je totiž dům v havarijním stavu a cestou po schodech nám na hlavu padá omítka, rekonstrukce našeho bytu to asi nezachrání.