Jak pěstovat řasokoule: Co potřebují a jak se o ně starat?

Jak pěstovat řasokoule: Co potřebují a jak se o ně starat?

Řasokoule, jež jsou v Japonsku pokládány za přírodní poklad, jsou fascinující zelené rostliny, které dodávají život a kouzlo do každého interiéru. Oblíbené jsou pro svou nenáročnou povahu, takže si s nimi hravě poradí i úplní začátečníci. Mnozí svou řasokouli považují spíše za domácího mazlíčka, jelikož péče o řasokoule zahrnuje mazlení. Zajímá vás, jak dlouho vydrží řasokoule a jak o řasokoule pečovat? Tak čtěte dál. Také vám poradíme, jak se správně starat o řasokoule, aby vám dělaly radost a vydržely co nejdéle.

Co je to řasokoule?

Řasokoule zelená (Cladophora aegagropila) je vodní rostlina, respektive zelená řasa. Řasokoule můžeme najít v horských jezerech v Japonsku, ve Skotsku, na Islandu, v Estonsku či v třeba Rakousku.

Řasokoule vzniká přichycením řasy na zrnko písku nebo kamínek a postupem času se zvětšuje. Koulením po dně jezera dostává pěkně kulatý tvar. Tempo růstu řasokoule je velmi pomalé – ibližně 0,5-1 cm za rok.

Ve volné přírodě mohou řasokoule dosáhnout průměru až 30 cm. Největší řasokoule žijí v jezeře Akan na japonském ostrově Hokkaidó.

Kde koupit řasokouli?

Řasokoule samozřejmě seženete v kterémkoli květinářství, ale nemusíte se bát ji koupit v e-shopu. Bez problémů totiž řasokoule zvládne i několikatýdenní transport v uzavřeném sáčku s vysokou vlhkostí.

Jak pěstovat řasokoule?

Před tím, než si ujasníme, jak se správně starat o řasokoule, si pojďme představit vhodné akvárium pro řasokoule. Jelikož je to nenáročná rostlina, stačí jí k životu průhledná, skleněná nádoba s vodou. Řasokouli můžete ubytovat v akváriu samostatně a dozdobit pískem či kameny, nebo ji pěstovat společně s dalšími druhy rostlin, s rybkami či krevetami.

Když si řasokouli přinesete domů, jemně ji vykoupejte ve vodě, dejte do připravené nádoby a zalijte studenou měkkou vodou, ideálně dešťovou, nebo převařenou. Cokoliv dalšího, co do nádoby přidáte, zbavte všech nečistot a dobře umyjte.

Jak pěstovat řasokoule

Péče o řasokoule

Jak se starat o řasokoule? Ke spokojenému a dlouhému životu řasokoule potřebují světlé místo bez přímých slunečních paprsků dále od okna a pravidelnou výměnu vody. Měnit byste ji měli jednou za 7 až 14 dnů, nebo dle potřeby a mezitím uchovávat v lednici. Při každé výměně vody také nádobu pečlivě vyčistěte.

Řasokoule spokojeně přežívá ve vodě o teplotě 1–25 °C, vyhovuje jí tedy spíše studená voda, ale je velmi odolná a bez vážných následků přežije dokonce i zamrznutí. Pamatujte – čím teplejší voda, tím více se kazí a tím častěji je potřeba ji vyměňovat.

Pokud bude řasokoule plavat na hladině, nezoufejte! Stačí ji jemně vyždímat ve vodě a nahromaděné plyny ve formě bublinek se uvolní a řasokoule opět klesne ke dnu.

Jak dlouho žije řasokoule?

Při správné péči a ideálních podmínkách se řasokoule dožívá i 100 let. Chcete, aby řasokoule vydržela co nejdéle? Jaká je péče o řasokoule? Občas byste měli řasokouli pomazlit a promasírovat pod tekoucí vodou. Udrží si tak kulovitý tvar a zároveň se i dokonale zbaví nečistot.

Množení řasokoule

Zajímá vás, jak se množí řasokoule? Řasokoule se množí dělením. Sama se rozpadne na dvě zcela samostatné části. Jestliže obě oddělené části opatrně svážete provázkem, řasokoule za nějakou dobu opět sroste. Nikdy ji však nerozdělujte násilím, mohla by uhynout!

Z řasokoule se během roku může postupně oddělit až 10 malých kousků, ze kterých vyrostou nové řasokoule. Ale vzhledem k pomalému tempu růstu řasokoule raději buďte trpěliví a nechte jí dostatek času.

řasokoule

Jak se pozná, že je řasokoule mrtvá?

Řasokoule je živý organismus, a proto může onemocnět. Pokud se vám zdá, že se řasokouli nedaří dobře, zkontrolujte, zda má vše, co ke svému spokojenému životu potřebuje. Pro začátek je lepší, pokud vodu budete vyměňovat v kratších intervalech a častěji řasokouli mazlete.

Jestliže je řasokoule nažloutlá, pravděpodobně je vystavena příliš velkému množství světla, přímé sluneční paprsky ji mohou spálit. Přemístěte řasokouli dále od okna. Má-li řasokoule hnědé skvrny, postižené místo oddělte, zbytek řasokoule pak bude žít spokojeně dál. Pokud je na řasokouli sliz, jedná se nejčastěji o nečistotu a v tomto případě pomůže častější výměna vody a pravidelné koupání a ždímání řasokoule.

Co se však stane, jestliže máte podezření, že řasokoule zahynula? Jak se pozná, že je řasokoule mrtvá? Na řasokouli převažuje hnědá, šedivá či dokonce černá barva, při doteku má slizký povrch a může zapáchat. Pokud je vaše řasokoule v takovém stavu, už ji bohužel nezachráníte. Později se úplně rozpadne a uhnije.

Obvykle se při dodržení všech zásad správného pěstování řasokoule sama vzpamatuje, ale raději počítejte s tím, že rekonvalescence potrvá delší dobu.