Rozhodli jste se pořídit si slepice a postavit jim vhodné útočiště? Víte, jak taková stavba kurníku probíhá? Chov slepic je nenáročný a v domácím prostředí nabízí řadu výhod, jako jsou čerstvá vejce a přírodní hnojivo. Klíčem k šťastnému, zdravému a dlouhému životu slepic je správně navržený a bezpečně postavený kurník. Jak na to? Máme pro vás snadný návod, se kterým bude výroba kurníku pro slepice hotová raz dva. Poskytneme vám všechny potřebné informace ohledně toho, jak postavit kurník, od výběru správného místa a materiálů až po detailní stavební instrukce.
Kolik slepic do kurníku?
Velikost kurníku se bude odvíjet od toho, kolik slepic do kurníku máte v plánu umístit. Nedostatečně velký prostor v kurníku může způsobit nejen problémy se zdravím chovaných slepic, ale také jejich agresivitu a následně dokonce i kanibalismus. Obecně se v chovech slepic na 1 m2 podlahové plochy kurníku počítá se 3–4 dospělými slepicemi. Prostorný výběh je důležitý pro zdraví slepic. Doporučuje se poskytnout minimálně 1,5 metru čtverečních prostoru na slepici ve výběhu.
Pokud však chcete svým slepicím zajistit dlouhý a spokojený život, dopřejte jim dostatek místa v podobě 1,5–2 m2 podlahové plochy pro jednu slepici. Jestliže máte k dispozici více místa, postavte raději větší kurník. Vaše budoucí já vám poděkuje v případě, že budete chtít počet chovaných slepic navýšit.
Stavba kurníku svépomocí
Stavba kurníku svépomocí má před sebou ještě jeden důležitý krok. Tím je příprava a důkladné rozplánování. Samotný kurník se skládá ze dvou částí – vnitřní prostor, kde slepice spí a snáší vejce, a venkovní výběh, kde jsou přes den.
Kurník doporučujeme umístit tak, abyste k němu měli snadný přístup pro každodenní péči, čištění a údržbu, a to po celý rok. Kurník by měl být dostatečně daleko od vašeho domu, aby byl redukován hluk a zápach, ale zároveň dostatečně blízko pro pohodlnou péči. Pokud máte možnost, postavte kurník na vyvýšené místo, kde se nebude držet dešťová voda. V ideálním případě by měla být stavba kurníku orientovaná čelní stěnou k jihu, popřípadě k jihovýchodu.
Dostatek světla je pro slepice nesmírně důležitý. Kurník proto opatřete oknem, které umístěte na severní stranu, aby světlo nebylo příliš ostré. Plocha okna by měla mít velikost zhruba ¼ velikosti plochy podlahy. Také zvažte umělé osvětlení. Vhodné jsou žárovky imitující denní světlo. Budete-li slepicím přisvětlovat a budou mít světlo až 14 hodin denně, podpoříte jejich snášku. Ideální je pořídit časovač, který pravidelné zapínání a vypínání osvětlení ohlídá za vás.
Jak postavit kurník?
Na výrobu kurníku ze dřeva budete potřebovat:
- dřevěné proschlé trámky a fošny,
- OSB desky,
- vodovzdorná překližka,
- pozinkované spojovací profily,
Z proschlých trámků si díky pozinkovaným spojnicím sestavte pevnou konstrukci. Tu vyplňte OSB deskami, podlahu vytvořte z vodovzdorné překližky. Vchod by měl být velký 50 cm na výšku a 30 cm na šířku. Vchod musí být dobře uzavíratelný, jinak se do něj dostanou predátoři.
Na zateplení použijte polystyren, který zajistí, že se bude v kurníku udržovat teplo i v zimě. Polystyren musíte dát mezi vnitřní a vnější stěny tak, aby nebyl vidět. Slepice ho jinak zničí.
Na podlahu dejte podestýlku, ideálně slámu nebo seno. Hřady by měly být kulaté. Velikost se liší podle plemena slepic. Slepice musí bez problémů obtočit kolem hřadu prsty.
Snášecí boxy umístěte do klidného kouta. Doporučuje se vyrobit dřevěný box o rozměrech 30 x 30 cm, který vystelete slámou nebo senem. Nezapomeňte na okno, které do kurníku propustí světlo. Pokud chcete kurník osvětlit, volte studenější záření.
Ke vchodu do kurníku můžete vyrobit žebřík. Asi po 11 cm byste měli mít dřevěné zarážky. Délka musí odpovídat slepičímu kroku, takže záleží na chovaném plemeni. Žebřík by také neměl být příliš prudký.
Jak má vypadat vnitřek kurníku?
Hřady jsou nezbytnou součástí vybavení kurníku, jelikož na nich slepice spí. Hřady umístěte do výše 0,5 m. Měly by být kulaté o průměru 4–6 cm. Pokud chcete mít několik hřad vedle sebe, rozestup by měl mezi nimi činit nejméně 40 cm. Jedna slepice potřebuje nejméně 25 cm dlouhý úsek hřadu, aby se mohla pohodlně otáčet.
Můžete použít dřevěné tyče či větve, které jsou nejpřirozenější a drobné nerovnosti stimulují pařátky. Zbavte je předem kůry, aby se následně daly snadno čistit. Alespoň jednou za měsíc je vhodné veškeré povrchy v kurníku omýt octovou vodou nebo speciálním dezinfekčním přípravkem.
Do klidného kouta kurníku, tedy co nejdál od vstupu, umístěte kukaň na snášení. Vystelte ji jemnou podestýlkou, nebo vytvořte hnízdo ze slámy či sena. Slepice ke snášení navnadíte sádrovým podkladkem. Pokud si ji slepce oblíbí, nebudou mít tendenci zanášet jinam.
Co dát slepicím do kurníku?
Venkovní výběh pro slepice nezapomeňte oplotit, aby slepice neutekly a nezničily úrodu na zahradě. Hlavním účelem je však ochrana před predátory (kuny, lišky). Do výběhu umístěte misky na vodu i krmení a klidně postavte menší přístřešek, kde se mohou slepice v létě schovat před sluncem.
Mohl by vás také zajímat tento článek: Jak vyhnat kočky ze zahrady? Pomůže vám 7 účinných fíglů!
Tereza vystudovala práva na Masarykově univerzitě v Brně. Má dlouholetou praxi, od roku 2012 se živí jako redaktorka, novinářka, reportérka a překladatelka. Psaním se zabývá i ve svém volném čase a jejím snem je jednou vydat svoji vlastní knihu. Miluje pečení a svým blízkým s oblibou připravuje dorty a jiné dobroty.