Sadba česneku

Sadba česneku

Vysazování česneku předchází důležitý krok, a tím je porytí zahrádky. Pak už můžeme s radostí vysazovat.

Rytí

Celý záhon přeryji nahrubo rýčem a nechám pár dnů uležet. Když se na záhon vrátím, tak si přinesu motyku a porytou zeminu srovnám, aby se mi snáze sadilo. Celá tahle práce je dost fyzicky náročná, ale příprava je důležitá a na konci dalšího roku přináší viditelné ovoce. Tedy zeleninu.

Doba

Nejlepší čas pro setí neexistuje. Avšak je velmi důležité vědět, že pokud česnek zasadíte příliš brzo, například už v říjnu, může se stát, že vyleze ještě tentýž rok a pravděpodobně pak bude potravou pro zbylé ptactvo.

Proto je dobré počkat co nejdéle, klidně až do listopadu. Ale vše musíte stihnout ještě před tím, než půda vymrzne a bude moc tvrdá. Takže je dobré sem tam chodit ven, pozorovat přírodu a případně jednat.

Výsadba

Česnek vybraný pro setbu zbavím všech slupek a rozdělím na jednotlivé stroužky. Na pole přijde hojné množství, proto oloupu více palic.

Důležitý nástroj, který si nesmím zapomenout na políčko vzít, je důlkovač. Pokud nemám, můžu použít dřevěný kolík, který by měl být široký okolo tří centimetrů.

Pokud chci, můžu si na pole, pro česnek určené, kolíkem namalovat linie sadby. Jednotlivé řádky by měly být ve vzdálenosti 15 maximálně 20 cm.

V každém, takto nakresleném řádku, udělám kolíkem díru, 8 cm hlubokou, vložím stroužek špičatější stranou vzhůru a důkladně zasypu a zatlačím hlínou. Přesunu se o 15 až 20 cm na řádku dál a děrování opakuji a takto dokud neosadím celé políčko.

Ochrana

V každém případě je dobré políčko zakrýt před nálety hladových ptáčku, ať za podzimu, či už na jaře. K tomu nám může posloužit staré plotové pletivo, nebo pletivo do králičníků, natažené a dobře zabezpečené. Dobrou službu taky vykoná netkaná textilie, položená tak, aby nebyla napnutá a rostlinky pak mohly volně vzcházet. Bude s ní jednodušší práce a zabezpečit jí můžeme pár cihlami.