Nebojte se grilování hovězího

Nebojte se grilování hovězího

Léto je bezesporu spojené s grilováním. Posedět na zahradě s partou přátel u rozpáleného grilu, z kterého se line lahodná vůně a večer zakončit výborným jídlem je ta pravá letní idylka. Taková česká klasika jsou párky a klobásky na grilu, do toho se občas objeví kuře nebo vepřové steaky ale do pořádného hovězího steaku se nikdo moc nepouští. Udělat dobře hovězí maso se může zdát složité, ale s pár jednoduchými radami si na příští akci pochutnáte i na pořádném steaku nebo chutných žebírkách.

Zásadní je už samotný výběr masa, pro hovězí si raději nechoďte do nejbližší samoobsluhy, ale navštivte místního řezníka nebo se objednejte maso přímo z jatek. Hovězí maso musí být uzrálé čili ptejte se po masu, které je minimálně tři týdny uležené. To poznáte tak, že po zatlačení na maso prstem v něm zůstane otisk. Také je chyba chtít co nejlibovější kousky, u hovězího jsou nejšťavnatější a nejlepší právě ty prorostlé. A jaké maso z býka se nejvíc hodí na gril?

Takovou nejoblíbenější klasikou je nízký roštěnec, který je oproti jiným druhům celkem libový a na grilu je nejlepší. Oblíbený je i vysoký roštěnec nebo svíčková a zadní kýta. A jak samotné maso grilovat, tak aby bylo co nejlepší? Hovězí není třeba nijak nakládat a marinovat, doporučuje se i šetřit s kořením, samotná chuť masa je velmi výrazná. A když už kořenit tak nejlepší je na bylinkách, rozmarýn, tymián, každý podle chuti.

Maso nakrájejte na dvou ž tří centimetrové plátky a při otáčení masa nepoužívejte ostré předměty, vytekla by z něj všechna šťáva a nebylo by šťavnaté. Hovězí maso grilujeme za vysokých teplot, je důležité aby se maso co nejrychleji zatáhlo a nezatratilo šťávu. Jakmile je maso propečené z obou stran, snížíme teplotu a necháme ho “dojít”, což je nejdelší část. Maso po vytažení z grilu nechte chvilinku uležet, šťáva se lépe vstřebá, více se rozloží chuť a maso je chutnější.