Podle čeho vybírat látky na šití

Podle čeho vybírat látky na šití

Možná jste při šití roušek pro všechny své známé zjistili, že sednout si k šicímu stroji a za chvíli vidět výsledky své práce, a ještě jimi ostatním dělat radost, je pro vás zábava i příjemné odreagování a našli jste si nový koníček. Pokud už doma máte šicí stroj, pak začít se šitím není vůbec složité. Na internetu je možné si snadno najít nejrůznější střihy, rady a tipy ale i videa s konkrétními postupy. Co je však důležité se na začátku naučit, je vybrat vhodnou látku pro váš záměr.

Zpočátku je dobré si zajít do textilní galanterie osobně, látky si osahat a případně si nechat poradit. Osobně si také lépe prohlédnete odstíny všech barev a vyzkoušíte, jak je vám materiál příjemný na omak. Ti zkušenější poté už raději objednávají látky na e-shopech galanterií, kde podle popisku zjistí vše důležité, rovnou vidí konečnou cenu za metráž a nemusí se bát, že by nebylo na prodejně požadované množství. K látce jsou většinou potřeba také nitě, knoflíky, zipy, gumy a další doplňky, které máte vždy přehledně na jednom místě.

Látka se prodává po metrech, tedy si koupíte metr látky určité šíře. Nejběžnější jsou látky o šíři od 140 cm do 170 cm, dejte si však pozor, pokud se chystáte šít například ložní prádlo, budete potřebovat širší. Některé obchody nabízejí i možnost si kupit látku po půl metrech. Další údaj, který by vás měl zajímat je gramáž látky. Ta označuje, jak je látka silná, nižší gramáže jsou látky lehčí, jemnější a průsvitnější, těžší gramáže lépe drží tvar. Běžné oblečení se tak většinou šije z gramáže 125 g až 150 g. Na dekorativní látky nebo potahy je poté dobré vybírat látky s gramáží nejvyšší. Látku poté také vybírejte podle toho, na co ji využijete. Obyčejná bavlna je vhodná na běžné oblečení, pokud však toužíte po rozevlátých letních šatech, tohoto efektu nejlépe docílíte materiály jako je šifon, voál nebo mušelín, na strukturované šaty se zase hodí lněné plátno nebo hedvábí.