Jak se zbavit potravinových molů? Vyhubte je definitivně!

Jak se zbavit potravinových molů? Vyhubte je definitivně!

Každý z nás určitě zažil to nepříjemné překvapení. Otevřeli jste skříňku v kuchyni, vyletělo pár drobných motýlků a v tu chvíli jste zjistili, že vaše potraviny byly zdevastovány. Mouku jste koupili před týdnem a rýži dokonce včera. Dnes už ale nemůžete použít nic z toho, protože všechno jídlo bylo napadeno potravinovými moly. Tito malí škůdci jsou opravdovou noční můrou všech domácností.

Už vás unavuje nekonečný boj s potravinovými moly? Jak se definitivně zbavit molů v kuchyni? Zajímá vás, co nesnáší potravinoví moli? Na tyto a další otázky se zaměříme v dnešním článku, který přinese užitečné rady a tipy na trvalé řešení tohoto problému.

Co jsou potravinoví moli?

Zavíječ moučný, který je znám jako mol potravinový, je drobný motýl. Tento potravinový škůdce je rozšířený po celém světě. Vyskytuje se v kuchyni, ve spíži, nebo všude tam, kde se skladují potraviny. Potravinoví moli se živí nejrůznějšími druhy potravin, včetně mouky, ořechů, obilovin, piškotů a semen. Pochutnají si však i na cukru, koření, sušenkách či dokonce čokoládě.

Typickým příznakem toho, že se potravinoví moli zabydleli právě ve vaší kuchyni, jsou drobné „pavučinky“. Tyto pavučinky pak slepí potraviny k sobě, a proto třeba v pytlíku chia semínek můžete vidět velké hrudky. To vás navede, jak najít zdroj molů.

Dospělí potravinoví moli sami o sobě nepředstavují nebezpečí. Kladou však vajíčka do potravin, ze kterých se pak vylíhnou larvy. Tyto larvy potravinových molů začnou poškozovat zásoby tím, že se do nich zaklíčí, čímž způsobí, že jídlo absolutně zničí. Jak se tedy těmto škůdcům ubránit? A jak najít zdroj molů?Jak se zbavit potravinových molů

Jak se zbavit molů v kuchyni?

Potravinoví moli mohou napáchat ve vaší kuchyni velké škody. Jak se zbavit potravinových molů? Odpověď zní jednoduše. Jestliže potravinu napadne potravinový mol, musíte ji okamžitě vyhodit.

A jak najít zdroj molů? Nejprve projděte všechny potraviny, ve kterých se mohli zabydlet potravinoví moli. Lze to poznat podle drobných pavučinek. Někdy jsou vidět až poté, co obalem zatřesete. Potravinoví moli se mohou dokonce dostat i do zavřeného sáčku, přes celofán a plastový obal.

V horším případě uvidíte, jak se to larvami jen hemží – to znamená, že jste nalezli hlavní zdroj potravinových molů. To je znakem toho, že tato potravina musí skončit v koši. Pokud vedle napadené rýže máte otevřené müsli, je více než pravděpodobné, že je kontaminované taky. Bez lítosti se ho zbavte.

Následně je nutné celý prostor vydezinfikovat. Nejdůležitějším opatřením proti molům je dodržovat v kuchyni hygienické zásady. Potravinoví moli se rozmnožují snadno a rychle, najdou-li vhodné podmínky.

Molů se lze zbavit za pomoci octa, který vajíčka zaručeně zlikviduje. Ten použijte na všechny povrchy, kde jste moly našli. Také byste po infestaci měli pořídit přípravek proti molům. Vyhněte se chemickým a zdravotně závadným přípravkům a zvolte raději lapače na bázi feromonů, tedy mololapače. Ty fungují jako účinné preventivní opatření, jelikož fungují až po dobu 3 měsíců.

Co nesnáší potravinoví moli?

Potravinoví moli nesnáší chlad. Uchovávání potravin v chladném prostředí, tedy v lednici či v mrazáku, může snížit riziko infestace. Dále moli nesnáší čistotu a pořádek. Proto si dávejte pozor, abyste neměli drobky ve skříňkách či na poličkách, protože je to pro moly velké lákadlo. Veškeré prostory, kde skladujete potraviny, je důležité pravidelně uklízet.

Potravinoví moli také nesnáší aromatické látky. Použijte přírodní repelenty – například hřebíček, bobkový list, cedrové dřevo, levanduli, citrónovou kůru, chmel, mýdlo nebo mátový olej.

Jak se zbavit potravinových molů

Jak se definitivně zbavit molů?

Potraviny ihned po zakoupení zkontrolujte. Nikdy je nenechávejte otevřené, obaly vždy pečlivě zadělejte. Ideálně byste je měli přesypat do uzavíratelných skleněných či plastových dóz a nádob.

Jak se zbavit molů? Potravinových molů se definitivně zbavíte tak, že budete prostory, kde máte zásoby jídla, uchovávat čisté a nikde nebudete nechávat otevřené obaly. Rozmístěte v kuchyni mololapky. Tyto pasti s obsahem feromonů motýlky spolehlivě přivábí a odchytí, čímž se molů zbavíte definitivně.

Jestliže se potravinoví moli ve vaší domácnosti přemnoží, musí na scénu přijít profesionální pomoc. Deratizéři specializující se na likvidaci hmyzu mohou poskytnout nejúčinnější řešení, které vám pomůže zbavit se molů definitivně.

Deratizér rozpráší na postižená místa speciální postřik, který má za úkol vyhubit všechny vajíčka a larvy, a poté do bytu umístí dýmovnici. Plyn, který se z ní uvolní, zabije i již vylíhlé motýlky. Celý proces přitom zabere několik minut.