Základem každé rekonstrukce je pečlivé plánování

Základem každé rekonstrukce je pečlivé plánování

Naznali jste, že je čas na rekonstrukci bytu a nevíte odkud začít? Děsí vás už teď představa vší práce, času, vyřizování a vyklízení? Základem je dobrá příprava, nejdříve si v klidu sednut, zjistit, co vše bude třeba a naplánovat vše do detailů. U rekonstrukce staveb se doporučuje s plánováním začít tak půl roku dopředu a pokud budete potřebovat úvěr, pak ještě dříve. V první fázi je třeba si říct, jak rozsáhlá rekonstrukce bude nutná, zda kompletně celého bytu, nebo jeho částí. Při kompletní rekonstrukci je lepší si hned v začátku najít odborníky. Pokud vám jde spíše o dílčí úpravy, jako je rekonstrukce kuchyně, koupeny nebo bytového jádra, vyplatí se naplánovat plán navazujících prací a časových postupů. Také je vhodné se hned v začátku zamyslet, co chcete měnit a proč, myslete kromě designu především na své pohodlí, náročnost údržby i ekologický standard a praktičnost bydlení.

Když víte, co vše chcete rekonstruovat, přichází čas na naplánování financí. To má řada lidí tendenci podcenit a v průběhu rekonstrukce se nestačí divit. Vyhněte se nepříjemným překvapením, udělejte si dostatečně dopředu podrobný průzkum trhu, ať víte, co očekávat. V dostatečném předstihu také myslete na všechna potřebná povolení. Pokud nezasáhnete do nosných konstrukcí stěn, zpravidla stačí ohlášení, jinak je třeba stavební povolení. V bytovém domě musíte informovat společenství vlastníků o přesné rozsahu prací, u družstevního bytu budete potřebovat souhlas družstva.

Je pravda, že dělat některé stavební práce svépomocí může přinést jisté úspory, ale pokud nejste profesionální stavebník, na větší úpravy je vždy lepší si pozvat zkušeného řemeslníka. A u řemeslníků platí, že jejich nejlepší vizitkou je kvalitně odvedená práce a spokojení zákazníci. S výběrem toho pravého řemeslníka si tedy také dejte záležet. Ale když začnete včas a vše podrobně promyslíte samotná rekonstrukce půjde jako po másle.