To, po čem chodíme, je důležité

To, po čem chodíme, je důležité

Pokud jsme se nerozhodli postavit dům, jehož pozemek jsme si chtěli upravit k obrazu svému, z travnatých ploch udělat chodníky a podobně, pravděpodobně jsem toto niky neřešili. Pokládky chodníků a služeb dlaždičů tedy většina z nás nejspíše moc nevyužívá. To však v žádném případě neznamená, že je jejich práce méně důležitá, možná spíše naopak.

Každý den je využíváme, když jdeme do práce, do školy či se jen tak projít na procházku s pejskem. Pokud nejsme celý den zavření doma, tak prakticky nemine den, kdy bychom se aspoň chvíli po nějakém chodníku neprošli. Kupujeme si zdravotní obuv, používáme speciálně vyztužené vložky pro maximální komfort našich chodidel a přitom jednou z nejdůležitějších věcí pro zdravou chůzi je terén, po kterém se procházíme. Měkké a tvrdé naše nohy umí rozeznat vždycky a my sami si dobře uvědomujeme rozdíl, když kráčíme po sametové trávě na louce nebo po tvrdém povrchu parkoviště. Už méně si ale uvědomujeme, jaký by byl rozdíl, kdybychom chodili po neupraveném tvrdém povrchu oproti uhlazeným chodníkům, které nás obklopují téměř na každém kroku, a to doslova.

Je to práce právě dlaždičů, že víme, kde je pěší zóna, kde jezdí kola a kde už končí chodník a začíná silnice. Tato pro nás automatická rozdělení musel někdo vymyslet a zrealizovat. Není to jen jiná barva dlaždic, ale také jejich typ, který máme zafixovaný a spjatý s určitými místy. Pokud se vydáme na procházku po náměstí, pravděpodobně budou naše chodidla masírovat malé čtvercové kameny v podobě kočičích hlav, při vjezdu na dvorek či do garáže nás zase příliš nepřekvapí takzvaná zatravňovací dlažba a po červené zámkové dlažbě pojedeme, když se rozhodneme vyrazit na kole po chodníku.

Důležitou součástí každého chodníku je mimo samotné dlaždice také obrubník. Nad funkcí obrubníku asi nikdo z nás nijak zvlášť nepřemýšlel a povětšinou ho považujeme jen za nutnou součást chodníku bez speciální funkce. Obrubníky slouží především k oddělení chodníků od záhonů, trávníků, parkovišť či jiných ploch. Obrubníky však nenajdeme jen u chodníků. Existují také obrubník zahradní, záhonkový nebo třeba silniční.

Mimo estetickou funkci má obrubník také funkci praktickou. Díky obrubníku se rozmočená hlína a bláto při deštích nedostává na chodník a udržuje ho tedy čistý a přehledný. V případě, že by obrubník mezi trávou a chodníkem chyběl a oba by byly v jedné rovině, při sebemenší průtrži mračen bychom se brodili v blátě. Pokládku obrub a dlažeb zajišťuje většinou jediná firma, a i když si na to možná troufáme i sami, je lepší tuto práci přenechat profesionálům.