Rodinný dům na klíč nebo stavba svépomoci? Co to obnáší a jaké jsou pro a proti?

Rodinný dům na klíč nebo stavba svépomoci? Co to obnáší a jaké jsou pro a proti?

Stavba rodinného domu je v dnešní době naprosto běžnou záležitostí. Zatímco mladí a bezdětní lidé preferují život ve městech, nastávající rodiče a starší generace se raději přesouvají do domečků se zahradou. Nemluvě o tom, že ceny bytů jsou v dnešní době pomalu srovnatelné s tím, co bychom zaplatili za stavbu domu na městské periferii. A pokud si mají lidé vybrat, jestli bydlet v bytovém domě s hlučnými sousedy anebo si raději připlatit něco za to, že budou mít klid, soukromí a k tomu všemu ještě zahradu, není se prakticky nad čím rozmýšlet. Ani dojíždění do práce, které dříve spoustu lidí od bydlení mimo město odrazovalo, dnes není problém. Nejen že má téměř každá průměrná rodina k dispozici auto, ale také pokrytí a frekvence hromadné dopravy se za posledních pár let také značně zlepšila.

Po rozhodnutí přestěhovat se do rodinného domu, nás však čeká ještě další rozhodování, a to především o tom, jak si dům postavíme. Málokdo má dnes tolik času a schopností, aby si dům postavil zcela sám, bez pomoci stavební firmy. Stále se však najdou tací, kteří stavební firmu využijí jen na některé úkony, které sami nezvládnou, ale na stavbě svého domova se chtějí co nejvíce přičinit. Pokud pomineme rekonstrukci rodinných domů, kterou lidi využívají zejména v případě, že koupí starou nemovitost, existují zpravidla dva způsoby, jak si sen o svém rodinném domě splnit.

Prvním z nich je stavba na klíč, která je obzvláště v posledních letech velmi oblíbenou variantou. Pokud chcete dům postavit co nejrychleji a mít při tom co nejméně starostí, je pro vás stavba na klíč ideální volbou. Jedním z velkých předností tohoto způsobu stavby je to, že komunikujete pouze s jedním dodavatelem, se kterým řešíte všechno od A do Z. Nemusíte tak shánět a domlouvat řemeslníky na jednotlivé úkony stavby tak, aby na sebe vše časově navazovalo a zároveň bylo na každou část stavby dostatek času. Celá koordinace stavby je tak v režii firmy, u které si tuto službu zadáte. Potom co se s firmou dohodneme na projektu našeho domu, končí nám veškeré starosti. Kromě realizace samotné stavby nám firma zařídí například také vyřízení stavebního povolení a dohlédne na to, aby veškeré papírování ohledně stavby proběhlo v pořádku. Největší nevýhodou stavby na klíč je však její cena. Každý si proto musí zvážit, jestli je pro něj lepší ušetřit peníze nebo svůj čas a nervy. Pokud se však ve výstavbě rodinných domů vůbec nevyznáte, je pro vás stavba na klíč ideální volbou, jak se vyhnout chybám a následným investicím do oprav.

Pokud si chcete stavbu organizovat a dohlížet na ni sami, musíte počítat s tím, že s tím budete mít spoustu starostí. Na druhou stranu je pravda, že budete mít všechno pod kontrolou a případné reklamace či nepřesnosti můžete řešit už u samotného procesu stavby. Vzhledem k tomu, že si však vše budeme domlouvat sami a budeme se tak muset přizpůsobovat nejen časovým možnostem stavařů, ale také naší pracovní vytíženosti, je třeba počítat s tím, že se celá stavba poněkud protáhne.