Jaké jsou způsoby placení za vedení účetnictví

Jaké jsou způsoby placení za vedení účetnictví

Každý, kdo v něčem podniká nebo má svoji ať už malou nebo větší firmu, dříve nebo později bude řešit co s účetnictvím. Jestli se více vyplatí zaměstnat účetní přímo u sebe ve firmě, nebo si najmout externí firmu, které jen dodáte doklady, a o vše se postará ona. Jedna věc je personální zabezpečení, další potom peníze a pro každého se více vyplatí něco jiného, oba modely vedení účetnictví mají svá pro a proti.

Zaměřme se tedy především na cenu, kterou za oba způsoby vedení účetnictví zaplatíte. Účetní přímo u vás ve firmě má tu výhodu, že vás může průběžně informovat a máte tak o své firmě přehled, ovšem musíte počítat s tím, že bude potřebovat vlastní kancelář nebo alespoň pracovní místo, počítač a další vybavení, bez účetního softwaru se neobejde a samozřejmě musíte počítat s měsíční mzdou. Nicméně u této varianty si náklady spočítáte v podstatě jednoduše a víte, kolik budete platit.

Výpočet toho, kolik vás bude stát vedení účetnictví od externí firmy je trochu složitější. Tady máte tři základní přístupy, které se uplatňují a to paušální cena, která většinou bývá za měsíc, cena za doklad nebo cena za položku, kterou se rozumí například účetní deník nebo peněžní deník. Pro větší firmy se nejvíce vyplatí paušální cena, ve které většinou bývá zahrnuto i poradenství nebo konzultace. Paušál je přehledný a nenáročný na výpočet jakmile je jednou stanovena jeho cena, avšak bývá značně rozkolísaný, jeden měsíc můžete platit více, než reálně máte dokladu, další měsíc zase zahltíte účetní firmu.

U ceny za doklad budete platit jen za doklady, které účetní forma zpracuje, ovšem není doklad jako doklad a tak mají účetní firmy většinou ceny za jednotlivé druhy dokladů rozdílné, v závislosti na náročnosti jejich zpracování. Tady může být nevýhodou nepřehlednost. Cena za položku většinou závisí na programu, který účtárna používá a mnohé ji ani nenabízejí.