Jak se postarat o plot před zimou

Jak se postarat o plot před zimou

Na zimu je potřeba v předstihu připravit i svůj dům a zahradu, ujistit se, že vše je na svém místě, o vše je postaráno a je případně ošetřeno tak, aby vydrželo do jara a to ve stejném stavu. Ačkoliv je třeba v první řadě zajistit zahradní květiny, je dobré myslet i na samotný plot, který v závislosti na tom, z jakého je materiálu také třeskutými mrazy může trpět.

Nejméně náročné na údržbu jsou ploty betonové, zároveň jsou také nejodolnější proti povětrnostním vlivům a mají dlouhou životnost. Mohou být skvělým architektonickým doplňkem domu a mají mnoho možností, jak mohou vypadat. Ověřenou klasikou, která majitelů před zimou také moc starostí dělat nebude, jsou ploty kované, které také není třeba nijak zvlášť připravovat na mrazivé dny. U kovů ochranná vrstva vydrží mnoho let, a když se začne oprýskávat a prosvítat, potom stačí aplikovat ochrannou vrstvu žárového zinku, která plot ochrání před korozí.

Dřevo je velmi citlivé na vedra i mrazy a je třeba o něj pravidelně pečovat. Navíc posypové soli mu také nedělají příliš dobře a proto je potřeba ho alespoň jednou za tři roky před zimou přebrousit, impregnovat a natřít. Plastový plot má tu výhodu, že chemické posypy mu neublíží ale i tak je vhodné ho po zimě pořádně otřít, jinak je jeho náročnost na údržbu minimální. Pletiva a drátěné ploty mají mnohdy bezúdržbové ošetření, v tom případě je stačí zkontrolovat, že nikde nejsou protrhnuté, aby vám na zahradu nevběhla zvěř.

Stejně jako o plot, je vhodné se postarat i o venkovní dlažbu. Pokud máte zámkovou dlažbu, máte po starostech. Ta se hodí všude, před garáž nebo jako chodníček. I ty nejodolnější dlažby je však vhodné na jaře pořádně vyčistit, aby i po letech vypadaly jako nové a zbavit je mechů a plevele.