Jak je důležité míti instalatéra

Jak je důležité míti instalatéra

Když v domě či bytě vše funguje, jak má, člověk si na to velice snadno zvykne. Během běžných dnů se většinou ani nezamyslíme nad tím, jak je to skvělé, mít neustále k dispozici pitnou vodu z kohoutku, splachovací záchod nebo topení, které nás hřeje. O to větší je to ale potom rána a zásah do našeho fungování, když se některá z těchto věcí rozbije. Drobné závady je kolikrát člověk schopen opravit sám či s pomocí šikovného známého. Sázka na jistotu, a při větších kalamitách jediná rozumná možnost, je však zavolat instalatéra.

Pod instalatérské práce spadá celá řada úkonů. Instalatér zhotovuje, montuje, opravuje či rekonstruuje vodovodní, plynovodní a kanalizační potrubí. Tato potrubí neboli rozvody vedou k jednotlivým zařízením jako je dřez či umyvadlo, vana, záchod, vodovodní baterie, plynové spotřebiče nebo různé ventily, a samozřejmě také od nich. Možností, co se zde může pokazit, je opravdu mnoho. Kapající sifony a kohoutky, ucpané odpady, protékající záchod, rozbité stupačky, … s tím vším si správný instalatér musí umět poradit. Tato práce vyžaduje značnou zručnost, technické myšlení, prostorovou představivost a také smíření, že se člověk při práci více či méně zašpiní. Když je k tomu všemu řemeslník ještě pečlivý a spolehlivý, je pak od problémů na dlouhou dobu pokoj.

Trubek a rozvodů je ve stěnách budov celá řada a šikovný řemeslník se nevyzná pouze v jednom jejich typu. Voda, ke které mají instalatéři tak blízko, navíc hraje klíčovou roli také u topení. Ohřeje se v kotli, následně stoupá k radiátorům, kde její teplo přejde do vzduchu, a poté, jak už to chladná voda dělává, klesá zpět ke kotli. Instalatéři tak často provádějí také topenářské práce – montáže a opravy topných systémů, instalace a opravy tepelných rozvodů, různých druhů kotlů či podlahového vytápění. Těmto pracím se věnuje také Petr Smetana ze Záluží ve Středočeském kraji.