Elektrické, plynové nebo kotle na tuhá paliva? Jak vybrat to správné teplo pro váš domov?

Elektrické, plynové nebo kotle na tuhá paliva? Jak vybrat to správné teplo pro váš domov?

Na zem spadly první vločky a topná sezóna už je opět v plném proudu. Zatímco ještě před pár měsíci jsme o správné funkčnosti topení vůbec nepřemýšleli, teď se mu dostává hlavní pozornosti. Spousta lidí se proto teprve teď probírá z „letního spánku“ a začíná řešit výměnu starého vysloužilého kotle za nový. Takové rozhodnutí však není radno uspěchat, a proto, i když bychom si už rádi topili novým, je třeba výběr zdroje tepla dobře promyslet.

Na trhu se dnes setkáme nejčastěji se třemi druhy kotlů – kotli na tuhá paliva, plynovými nebo elektrickými kotli. Jak už to ale bývá, nelze jednoznačně říct, který typ kotle je nejlepší, nejspolehlivější a bude mít nejdelší životnost pro každého uživatele. Existují však kritéria, která nám mohou pomoci vybrat ideální kotel přesně pro náš typ bydlení a naše potřeby.

Jedno z nejdůležitějších kritérií, které bychom při výběru měli brát v potaz, je výkon. Pokud chceme dosáhnout co nejekonomičtějšího provozu kotle, je třeba vzít v úvahu nejen užitkovou plochu, kterou potřebujeme vytopit, ale také například výšku vytápěných místností či stupeň tepelné izolace, kterou je náš dům vybaven. Pokud si nevíme rady, jak s těmito údaji naložit, na internetu najdeme spoustu návodů na výpočet požadovaného výkonu kotle přesně pro náš domov. A pokud si ani tak nejsme ohledně výkonu jistí, vždy se můžeme poradit s odborníkem.

Pokud už víme, jak výkonný kotel potřebujeme, můžeme se začít zabývat konkrétním typem.

Pokud upřednostníme kotel na tuhá paliva, měli bychom se ujistit, jaké palivo máme k dispozici, a jestli ho budeme mít kde uskladnit. Ať už se jedná o kotle na dřevo nebo uhlí, je dobré mít k dispozici suché místo, kde zásoby paliva uložíme. Pokud takové možnosti máme a nevadí nám trošku fyzické námahy, je pro nás tento typ kotle správná volba. Vytápění dřevem je totiž jednou z nejúspornějších možností topení. Nejen že pořizovací hodnota kotle na tuhá paliva není příliš vysoká, ale i samotné náklady na vytápění domu jsou nízké.

Ne každý má však rodinný dům s dostatečně velkou zahradou a kotelnou, aby mohl kotel na tuhá paliva využívat. Na trhu proto existují i další varianty. Pokud se rozhodneme pro plynový kotel, stojíme před otázkou, zda chceme kotel pouze na topení, nebo jej budeme využívat i pro ohřev vody. Plynové kotle jsou kromě své multifunkčnosti obecně oblíbené pro velmi dobrou regulovatelnost výkonu.

Elektrické kotle jsou vhodné zejména do domů, které jsou kvalitně zateplené. Jedná se především o nízkoenergetické či pasivní domy. Oblíbené jsou především pro svou snadnou obsluhu a nízkou hlučnost, díky které se hodí i do bytu.