Dejte starým věcem druhou šanci

Dejte starým věcem druhou šanci

Žijeme v době spotřební. Jakmile se triko roztrhne, boty prošoupou a nábytek zestárne, kupujeme si automaticky vše nové. Pouze pokud se jedná o náš oblíbený kousek, nejpohodlnější boty, kabelku, která nám přirostla k srdci nebo starožitný nábytek po babičce, přemýšlíme, zda a kde je možné je nechat opravit. V poslední době se stále víc mluví o ekologii, o nenakupování takzvané rychlé módy – nekvalitních kousků, které se brzy zničí a o recyklaci všeho druhu. Důležitým prvkem toho všeho by mělo být i opravování starých věcí. Mnoho z nich může sloužit ještě spoustu let. Mimo to je také ekonomické si nechat opravit boty nebo kabelku, a ne si hned kupovat nové. Opravit si také můžete nechat kožený pásek nebo svoje zavazadla.

Téměř v každém větším městě najdete opravny obuvi, brašnářství anebo čalounictví, kde se mimo jiné zaměřují i na opravy bot, kabelek ale i například na opravy a úpravy koženého motorkářského oblečení. Poslední zmíněné není právě levná záležitost a sehnat kvalitní oblečení na motorku může být složité. Pokud vám kousek dokonale nepadne, je právě v takových řemeslných podnicích možné nechat si ho upravit podle svých představ a velikosti.

I velká část nábytku může dostat druhou šanci díky přečalounění. Ať už potah sedačky rozkousal pes, nehodí se vám k nové barvě pokoje, nebo je vybledlý a léty prošoupaný, není třeba vyhazovat celý kousek. Mimo to je to levnější varianta než co pár let kupovat nové sedací soupravy, křesla i židle. Aby však bylo možné starý nábytek přečalounit měl by mít kvalitní konstrukci v dobrém stavu. Při kompletním přečalounění se nábytek rozebere a vymění se molitany i potahy. Nejčastěji se výměna čalounění provádí u židlí. U nich je tato oprava relativně jednoduchá, a tedy i levná. U větších kusů nábytku je vždy lepší se předem s daným čalounictvím domluvit na kolik by látky, nový grunt a práce vyšly.