Pravidelně prané prádlo už není tak čisté a svěží? Na vině může být špinavá pračka – buben plný vodního kamene, zanesené filtry a zásobník plný zbytků pracích prostředků. Taková pračka vyžaduje důkladné vyčištění! Pomůže vám s tím tenhle jednoduchý trik. Jak vyčistit pračku tabletou do myčky?
Čištění pračky
Pračka je jedním z nejvíce vytížených spotřebičů v domácnosti. Přestože buben pračky může vypadat čistě a leskle, špína, nečistoty z oblečení, vodní kámen a zbytky pracích přípravků se mohou rychle hromadit, aniž by byly vidět. Usazují se především pod pryžovými těsněními a kolem vnitřních součástí pračky. To vytváří ideální prostředí pro mnoho druhů bakterií. Časem takové nahromadění nečistot může způsobovat nepříjemný zápach a zejména zkrátit životnost spotřebiče.
Zbytky z pračky byste měli pravidelně odstraňovat, aby se v první řadě nevytvořil nepříjemný černý mastný film. Věděli jste, že k tomu nepotřebujete žádný drahý, speciální čistič? Místo toho vyzkoušejte tablety do myčky! Použití kapslí či tablet do myčky na vyčištění pračky je jednoduché a efektivní. Nyní si krátce popíšeme postup, jak vyčistit pračku tabletou do myčky.
Jak vyčistit pračku tabletami do myčky?
Tabletu do myčky vložte do zásuvky na prací prostředek. Následně pračku zapněte na program s nejvyšší teplotou. Přípravek pomůže rozložit veškeré zbytky prášku nebo usazeniny v pračce a zanechá ji čistou a svěží. Po dokončení cyklu otřete vnitřek pračky vlhkým hadříkem, abyste odstranili všechny zbytky a povrchové nečistoty.
Stejně jako u jiných způsobů čištění pračky se doporučuje nechat následně proběhnout ještě jeden prací cyklus s čistou vodou, aby se ze spotřebiče vypláchly zbytky čističe.
Složení tablet do myčky
Jaké je složení tablety do myčky?
- Tenzidy (saponát) – Povrchová aktivní látka, která usnadňuje rozpouštění a odstraňování nečistot.
- Alkálie – Iontová sůl z alkalického kovu a dokáže se rozpouštět ve vodě.
- Bělidla – Chemická látka, co má bělící účinky (oxidace barevných látek).
- Enzymy – Bílkovina, která dokáže štěpit nečistoty díky bílkovinám a sacharidům.
- Plnidla – Pomocné látky, které zajištují špínu, aby se neusadila zpět na nádobí.
Tablety do myčky do pračky?
Avšak jako každá alternativní metoda čištění má metoda jak vyčistit pračku tabletou do myčky svá úskalí. Počáteční výsledky mohou být skvělé, ale ve skutečnosti byste neměli tablety používat k čištění pračky dlouhodobě, protože k tomu nejsou určeny. Aby tablety do myčky fungovaly efektivně, potřebují velmi vysoké teploty. Pokud pračku nenastavíte na nejvyšší teplotu, tableta do myčky nemusí fungovat správně a mohou po nich zůstat zbytky a chemikálie. Zbytky tablet pak mohou ulpívat v bubnu, v těsnění a hadici a na praném oblečení.
Oblečení vyprané v pračce vyčištěné tabletami do myčky navíc může být tvrdé a drsné. To sice může napravit přidání aviváže. Horší však je, že účinné přísady v tabletách do myčky se výrazně liší od prostředků na praní oděvů, protože slouží k různým účelům. Mohly by tedy způsobit poškození některých částí pračky, například těsnění.
Tablety do myčky na čištění pračky jsou skvělé, pokud chcete pračku rychle zbavit mastnoty a nečistot po praní opravdu špinavého prádla. Pro důkladné celkové čištění pračky však vhodné nejsou.
Čtyři kroky pro čistou pračku a svěží prádlo
- Po každém praní nechte pračku řádně vyschnout. Hned, jak vyndáte prádlo z pračky, nechte pračku dostatečně vyschnout tak, že necháte dvířka a zásobník na prací prostředek otevřené. V teplém a vlhkém prostředí se dobře daří plísním i bakteriím. Neodpařená voda je nejčastější příčinou nepříjemného zápachu v pračce.
- Pravidelně čistěte zásobník na prací prostředky. Nevyčištěný zásobník na prací prášek a aviváž dokáže pěkně potrápit. Po každém praní nechte zásobník otevřený. Pokud vidíte, že jsou v něm usazeniny, vytřete jej hadrem. Při větším znečištění a zaschlé špíně se nebojte celý zásobník vytáhnout a pořádně pročistit horkou vodou.
- Pravidelně čistěte gumové těsnění. Okraj bubnu pračky zásobárnou nečistot, prachu, vlasů, zvířecích chlupů i zapomenutých kapesníků. Po každém praní proto gumové těsnění zkontrolujte a všechno z něj vyndejte. Není na škodu také těsnění otřít hadrem do sucha.
- Jednou za čas vyčistěte filtr pračky. Filtr pračky není třeba čistit nějak pravidelně. Alespoň dvakrát do roka jej vyjměte a důkladně propláchněte horkou vodou.
Tereza vystudovala práva na Masarykově univerzitě v Brně. Má dlouholetou praxi, od roku 2012 se živí jako redaktorka, novinářka, reportérka a překladatelka. Psaním se zabývá i ve svém volném čase a jejím snem je jednou vydat svoji vlastní knihu. Miluje pečení a svým blízkým s oblibou připravuje dorty a jiné dobroty.