I pejsci a kočičky potřebují vyváženou stravu

I pejsci a kočičky potřebují vyváženou stravu

Málokterý národ je takovým milovníkem domácích mazlíčků jako právě Češi. Pejska nebo kočičku má doma mnoho z nás a jsme na ně schopní vynaložit nemalé peníze. Vždyť upřímný pohled psích očí je k nezaplacení, tiché předení kočičky sedící nám v klíně uklidňuje jako máloco jiného a mít přítele, který nás nikdy nezradí je opravdu neocenitelné. Právě proto chceme pro naše mazlíčky to nejlepší, kupujeme jim drahé hračky, pohodlné pelíšky, sháníme nejlepší veterináře, avšak hlavní je strava našich čtyřnohých kamarádů.

Na tom, jakou jim zajistíme stravu, záleží nevětší část jejich zdraví i radosti. Najdou se takoví, kteří každý den svému mazlíčkovi vyvářejí složitá jídla a kupují nejvybranější lahůdky, které bychom si mnohdy ani sami nedopřáli.

Nejčastější a nejekonomičtější variantou krmiva pro psy a kočky jsou však granule. I těch existuje nepřeberně druhů a je třeba dát si pozor, aby obsahovaly vše, co mají a poskytovaly vyváženou dávku vitamínů a jiných živin. Podle jakých kritérií tedy vybírat?

Všeobecně musí granule obsahovat správné vyvážení bílkovin, tuků, vitaminů i minerálních látek. Nezbytné jsou i omega 3 a 6 kyseliny pro udržení správné funkce kůže, větší plemena navíc potřebují chondroitin a glukosamin pro ochranu namáhaných kloubů. Levné granule často obsahují více kukuřice, sóji a pšenice než masa a tyto složky by měly být jen doplňkové, výživově nemají takovou hodnotu.

Také je třeba rozlišovat mezi krmivy pro štěňata/koťata, dospělé jedince a straší psy a kočky. Roli hraje také plemeno a velikost a zdravotní kondice zvířete. Že jste zvolili správné granule poznáte velmi snadno, mazlíčkovi chutnají, má více energie, je veselejší a jeho srst lesklejší. Mnohdy je třeba vyzkoušet několik výrobců a značek krmiv, než přijdete na to ideální právě pro vašeho mazlíčka. Správně zvolená strava hraje roli i na délce života, a proto se na ní opravdu nevyplatí šetřit.