Zasklením balkonu, lodžií či teras získáme nový obytný prostor

Zasklením balkonu, lodžií či teras získáme nový obytný prostor

Zasklení balkonu, lodžie či verandy nám může nejen ozvláštnit design bydlení, zlepšit jeho komfort a zvětšit obytný prostor, ale také nám může pomoci ušetřit za energie. Zasklením balkonu či terasy totiž můžeme snížit náklady na vytápění nejen přilehlého pokoje ale v konečném důsledku také celého bytu. Cenná je také ochrana prostor před deštěm či jiným výkyvům počasí. Nezanedbatelným faktorem je také snížení hlučnosti.

Ze zasklených teras potom můžeme vytvořit naprosto kouzelné místo vhodné pro trávení času nejen v létě, ale také v zimě. Prostory můžeme vybavit polštářky, dekou, světýlky či svíčkami a využívat je jako místo pro relaxaci, rozjímání a únik od každodenní reality.

Díky zasklení těchto prostor nám tak vzniknou nové možnosti jejich využití. Ložnici si v nich asi neuděláme, ale pokud jsme třeba v domě postrádali místo pro pracovnu nebo knihovnu, můžeme využít právě tento prostor. Záleží však pochopitelně také na způsobu zasklení, který zvolíme. Kromě trvalého zasklení můžeme totiž využít také odsuvný systém, který nám v zimě zvětší obytné prostory a v létě zase umožní trávit čas na čerstvém vzduchu.

Než se pustíme do zasklívání, měli bychom mít na paměti pár důležitých informací. U rámových typů zasklení je možné použít izolační dvojskla. Jejich použití nám však nepřinese dvojnásobné úspory tepla. Na instalované systémy je možné instalovat žaluzie, nebo na ně nalepit bezpečnostní fólie. Důležité je také si uvědomit, že zasklívání balkonu či lodžie je bráno jako stavba, a tedy je nutné ji ohlásit na příslušném stavebním úřadě. Některé firmy však tuto povinnost berou na sebe, a my se tak o formality nemusíme starat. Je proto dobré si s dodavatelskou firmou tyto věci vyjasnit na začátku.

Co se týče samotného využívání zasklených prostor, měli bychom dbát na to, aby byly dveře mezi balkonem a obytným prostorem otevřené pouze v případě, že je v proskleném prostoru vyšší teplota než v interiéru. V noci bychom potom měli dveře zavírat. Pro horké letní dny je dobré využívat stínící techniky, která zabrání nadměrnému přehřívání prostor.