Sklář, který vyráběl dary pro papeže i lustry na hrad

Sklář, který vyráběl dary pro papeže i lustry na hrad

Sklo je velmi funkčním a praktickým materiálem s mnoha využitími. Nejen na výboru skleněných nádob všech druhů na skladování různých materiálů ale také jako léty doposud nepřekonaná výplň oken. Nesmíme však zapomínat ani na estetické možnosti, které sklo nabízí. Jen si vzpomeňte na skleněné lustry na hradech nebo v muzeích, sklenice, které více než předmět denní potřeby připomínají umění, nebo dechberoucí skleněné plastiky v halách hotelů, které vypadají skoro jako živé. Sklářství má u nás již staletou tradici a čeští výrobci křišťálu ale i dekorativních instalací svítidel nebo uměleckých předmětů pravidelně ve světě sbírají prestižní ocenění a zakázky.

Jedním z nejtalentovanějších českých sklářských výtvarníků je i Martin Štefánek. Jeho sklářské studio najdete v Desné, jeho díla však zdobí řadu muzeí i hradů. Své výjimečné produkty vytváří s použitím nejnáročnějších sklářských tradičních technologií. Vytváří vlastní autorské objekty, plastiky i světelné instalace. Jeho díla jsou nejen technicky velmi náročná a rukodělně zcela unikátní, ale také dokážou zasáhnout a vyvolat v nás emoce, jako každý precizní umělecký předmět. Práce uměleckého skláře zahrnuje nejen vlastní kreativní výrobu, ale také realizuje reprodukce historického skla pro vysoce prominentní klienty.

Martin Štefánek má s prací skláře zkušenosti již od roku 1985, kdy začal pracovat ve sklárně Škrdlovice. Postupně vystřídal mnoho soukromých skláren, až si v roce 2001 založil vlastní sklářské studio. Z jeho děl stojí za zmínku například realizace daru pro papeže Františka, v minulosti také dar pro papeže Jana Pavla II, dále restartování a výroba kopií lustrů a nápojového skla pro zámek Fanson BE. Jeho díla se objevují také na mnoha prezentacích a festivalech a mohou zdobit také vaše prostory a dopřát jim punc unikátnosti a exkluzivity.