Pískování skla je složitý proces

Pískování skla je složitý proces

Luxusní interiér nedělá jen nábytek, ale také doplňky a vybavení bytu. K těm nejkrásnějším a nejpěknějším kouskům patří sklo. Jsou to výplně dveří, zrcadla a také sklenice a další ozdoby. Zvlášť atraktivní je sklo, které se umělecky upravuje různými technikami, třeba broušením, rytím nebo pískováním. Broušené zrcadlo je ozdobou každého bytu i domu, a to dokonce i takového, v němž není historický, ale spíš současný nábytek. Zrcadla v broušených rámech jsou nadčasová, pokud se o ně majitelé dobře starají, mohou je užívat celé generace. Mají tak klasické tvary a zdobné rámy, že se nikdy neokoukají.

Další metodou je pískování skla. Vzory se brousí strojem nebo dělají ručně. Při strojní výrobě sklo pískují pantografy a jiná moderní gravírovací zařízení. Sklenice se pevně ukotví do držáku, rotuje a stroj na sklo gravíruje navržený dekor. Pískování lze provádět na oblé i ploché sklo.

Ruční pískování a rytí do skla je umělecký obor, v němž se uplatňuje schopnost výtvarníka malovat a jeho celkový cit pro umění. Důležitá je také zručnost, trpělivost a přesnost. Každý, kdo se pískování věnuje, musí motivy vnímat prostorově a do hloubky. Motiv na skle je výsledkem myšlenek a představ člověka, vzniká po mnoha trpělivých krocích. Motiv je třeba nejprve vymyslet, nakreslit a potom přenést na sklo. Sklo není papír a umělecké pískování je velmi náročnou činností, zcela odlišnou od malby. Skleněná nádoba má svůj specifický tvar, povrch může být zakřivený, většinou se proto z návrhu nedá na sklo přenést úplně všechno. Pískování je pracné, motiv se na sklo přenáší přes pauzovací papír. Sklo se ale nejprve musí natřít vrstvou sklářského kliku a nechat minimálně 24 až 30 hodin schnout. Motiv se do povrchu skleněného předmětu vyrývá skalpelem, po vyrytí se provádí první pískování. Není celoplošné, některé části motivu se pískují hlouběji, jiné povrchně. Pískuje se sklářským pískem v pískovací komoře, a to zpravidla několikrát, potom se výrobek očistí od klihu a leští se. Někdy se motiv dorývá na ryteckém stroji. Teprve potom je připravený pro zákazníka.