Nejen šaty, ale i nábytek na míru

Nejen šaty, ale i nábytek na míru

Zboží je všude dost, obchody přicházejí stále s novými nabídkami, denně nám do schránky listonoši házejí reklamní letáky se spoustou zajímavostí. To platí i o nábytku. Velké obchodní domy, zaměřené na moderní i rustikální sedací soupravy, křesla, taburety a další zboží, se předhánějí v tom, jak zákazníkovi splnit sen. Mnozí ho podle letáku skutečně najdou, další dál hledají. Důvodem je atypický rozměr místnosti, nestandardní výška zákazníka nebo naopak více než barokní postava. Nebo se prostě stane jen to, že jsme na svou sedací soupravu zvyklí, nechceme ji měnit, jsme spokojeni s její výškou i šířkou, sklonem opěradel…prostě už kdysi jsme našli to pravé. Jenže co dělat, když potahy už dosloužily, jsou odřené, se stopami červeného vína, které vylila návštěva, s čárami od propisovačky, které na ně napsalo naše zvídavé dítě nebo dokonce potrhané od zubů našich čtyřnohých miláčků. Řešení složité není. Stačí se obrátit na šikovného čalouníka. Vaši sedací soupravu, židle, křesla nebo i rohové kuchyňské lavice opatří novým potahem, přesně takovým, jaký jste si vždycky přáli. A ani členové širší rodiny nepoznají, že jste si nekoupili zbrusu nový kousek do obývacího pokoje nebo do kuchyně. Vždyť všechno září novotou, je opravené a vypadá mnohem lépe než v době, kdy jste si nábytek poprvé dovezli z obchodu. Důvodem je to, že potah má přesně takový odstín jako koberec, závěsy nebo jiné bytové doplňky. Všechno nádherně ladí.

Vůbec největší škoda je zbavovat se historických kousků, které možná na první pohled už pěkně nevypadají, ale mají velkou uměleckou hodnotu. Čalounické práce jsou v takových případech jedinou možností, jak nádherný kousek nábytku, možná i z dílny známého bytového architekta, zachránit. Renovací mohou projít i dřevěné části. Při renovaci si s nimi odborník poradí, dřevo obrousí, jednotlivé částí opět sklíží a provede povrchové úpravy. Opěradla nebo nohy namoří nebo nalakuje. A z odřeného kousku, nalezeného někde v koutě na půdě se stane opravdový skvost, ozdoba vaší moderní domácnosti.

Objednávat si nábytek na míru zvykli lidé, které příroda obdařila nezvykle velkými rozměry. Příjemně si posedět v sedačce z běžného obchodu se člověku, který měří více než dva metry někdy nepovede, stejně je na tom ten, který se sotva vejde do běžného křesla. Natož aby se v něm pěkně usadil k večernímu rozjímání.