Znovuobjevte kouzlo dřevěných hraček

Znovuobjevte kouzlo dřevěných hraček

Před Vánoci se stále více rodičů i prarodičů začíná podrobně zajímat o to, s čím si jejich děti hrají, jaké hračky je baví nejvíc, a co by si přály, aby se jim objevilo pod stromečkem. Sami také častěji, než kdy jindy s notnou nostalgií vzpomínají na své dětství a na to, jakou měli oni oblíbenou hračku. Děti každé generace budou stejné, vždy si budou potřebovat hrát a hračky neslouží jen k zábavě ale mají i vzdělávací funkci a rozvíjí mnoho dovedností včetně motoriky nebo fantazie. Právě proto hraje výběr vhodné hračky velmi významnou roli ve vývinu dítěte, obzvlášť u těch nejmenších, kteří si sami nedokáží říct co chtějí a právě jim mohou hračky pomoct v rozvoji nejvíce.

Slyšeli jste o dřevěných hračkách? Znovu se vrací do mody a dostávají do středu dění. Jejich půvab zná lidstvo už po dlouhá léta, dřevěné hračky byly jedny z prvních vůbec a nikdy neztratily své kouzlo, jistě si i vy vzpomenete na svou oblíbenou dřevěnou hračku, kterou vám vyřezal dědeček nebo koupila tetička. Nadčasovost dřevných hraček dokazuje hned několik věcí. Dřevo je odolný a zdravotně nezávadný materiál, a tak i když mají malé děti tendenci vše zkoumat ústy, neublíží jim. Přírodní materiál dřeva je navíc příjemný na dotek a mnohdy voní přírodou, takže vzbuzuje v dítěti dobré pocity. Jednoduché dřevo, bez zbytečného zdobení také nechává mnoho prostoru dětské fantazii a představivosti.

Dřevo kromě nadčasovosti je i téměř nesmrtelné, nezničí se tak snadno jako plastové hračky, a navíc je mnohem ekologičtější a šetrnější k životnímu prostředí. Hračky jsou navržené tak, aby byly co nejvíc bezpečné, neobsahují malé součástky, mají zaoblené hrany a dobře sedí do dětské ruky. Většinou dřevěné hračky bývají navržené jako didaktické pomůcky, díky kterým se děti nenásilnou cestou učí poznávat okolí, rozeznávat tvary a barvy, rozvíjí logické myšlení, motoriku i fantazii.