Slasti a strasti opravy veteránů

Slasti a strasti opravy veteránů

Již od jejich vynálezu v roce 1885 lidé milují automobily. O to víc potom sběratelské kousky, kterými se nemůže chlubit každá garáž. V posledních letech stoupá zájem o tzv. oldtimery, známějšími jako veteráni. Poptávají je samozřejmě milovníci motorových vozidel, mnoho lidí v nich ale vidí také příležitost k investici. Definice veteránů se po světě různí, obecně je to ale vozidlo starší více než 30 let s dostatečně zajímavou historií pro sběratele. Sběratelskou a peněžní hodnotu mají ovšem především zrenovované kusy, proto pokud máte podobný poklad v rodinné garáži, neváhejte prozkoumat, zda se může jednat o výjimečný kousek a případně investovat do jeho opravy.

Oprava veteránů probíhá z části jako oprava kteréhokoliv auta. Necháte jej přivézt do specializovaného servisu, automechanici jej prohlédnout, pokusí se dodat odhad rozsahu prací i financí. Poté probíhá příprava a oprava karoserie, tedy její pískování a klempířské a svařovací práce, které obnoví její původní stav. Později přichází na řadu oprava mechaniky – motor, převodovka, tlumiče, brzdy i hnací ústrojí procházejí kontrolou, v případě potřeby opravou. Oblíbeným krokem je lakování karoserie na barvu dle přání majitele. Když je renovace téměř u konce, je montován interiér, tedy sedadla, dveřní panely či koberec, posledním krokem je samozřejmě závěrečná kontrola, zkušební jízda, a nakonec předání díla zákazníkovi.

Renovace veteránů ovšem přináší také různá specifika. První problém může nastat se sháněním náhradních komponentů, těch jsou sice plné bazary, některé kousky jsou ale absolutně nedostupné a současné technologie si s jejich výrobou neví rady. Problém také nastává, když se do renovace vrhne nezkušený amatér – právě kvůli specifičnosti aut může dojít k jejich nevratnému poškození.

V okrese Nový Jičín se o restaurování veteránů stará Zdeněk Ondrejka a jeho tým. Jejich firma nabízí kvalitně zpracované opravy a kompletní restaurování karoserií veteránů i klasických automobilů za použití původních a moderních technologií a postupů. Kromě autoklempířských prací nabízí také potahování dřevěných koster karoserií, opravy motocyklových dílů či výrobu motoreplik. Pod rukama jim už prošly vozy značek JAWA, PRAGA, BSA, WALTER, ORION, ITAR, ČZ a další.