Vyměňte umakart za sádrokarton

Vyměňte umakart za sádrokarton

Ač se to možná nezdá, tak koupelna je místem, kde člověk tráví mnoho času. Dlouhé přemýšlení ve sprše, relaxace ve vaně, každodenní upravování se před zrcadlem, a další. Proto chceme, aby naše koupelna byla pěkná, aby byla místem, kde se nám bude dobře relaxovat ve vaně, ale zároveň, aby byla naprosto funkční a praktická. Toho u staré koupelny většinou dosáhnete jen těžko, málokdy pomůže změnit vybavení a kachličky, většinou jsou třeba i nové rozvody a další práce. Nebojte se však, rekonstrukce koupelny není při řádné přípravě až tak složitá. Tím spíše, pokud chcete staré bytové jádro vyměnit za nové. Pokud si na to najmete odbornou firmu, což byste měli udělat, můžete mít za relativně krátkou dobu hotovou svou koupelnu snů.

Kromě rozhodování o barvě kachliček, designu vany a umyvadla, musíte hned v začátku rekonstrukce zvážit, jakou stavební cestou se vydáte. Jsou v podstatě dvě základní možnosti, jak přestavět staré umakartové jádro, buď pomocí sádrokartonu nebo pórobetonu. Každá možnost má svá pro i proti a je na vás, kterou zvolíte. Sádrokarton je rozhodně rychlejší možnost, nemusíte čekat na vyschnutí zdí a také vyniká svou lehkostí, kterou nebude vadit nosným zdem pod ním. Snadno do něj také schováte rozvody. Nemusíte se bát, že by to byl do vlhkého prostředí koupelny nehodný materiál, dnes už se vyrábí upravené sádrokartony pro tyto podmínky.

Další možností jsou pórobetonové tvárnice, které jsou o něco těžší než sádrokarton, ale paneláková jádra je unesou. Ty využijete především v případě, kdy potřebujete změnit půdorys koupelny nebo ji případně zvětšit. Musíte však počítat, že stavba trvá déle a bude hlučná a pracná. Do nových zdí je potřeba vysekat drážky na potrubí, odpady a rozvody elektřiny. Nejlépe uděláte, když se o vašich představách pobavíte se specializovanou firmou, která vám i v tomto ohledu dokáže spolehlivě poradit.