Umění řídit auto k bezpečné jízdě nestačí

Umění řídit auto k bezpečné jízdě nestačí

Pravidelná údržba je pro správnou funkci auta naprosto zásadní. Nejde však jen o prodloužení doby, kdy budeme moci auto využívat, ale také o naši bezpečnost. Složení řidičských zkoušek v autoškole je první krok k úspěchu. Pro bezpečnou jízdu a eliminaci rizik způsobujících nehody, však musíme dělat mnohem víc.

Každé dva roky musíme s vozidlem absolvovat něco, co silně připomíná preventivní prohlídku u lékaře. Technická kontrola neboli STK je vedle zaplacení povinného ručení nejdůležitější povinností majitelů aut. Na STK se vedle stavu tachometru, který může o schopnosti auta mnohé napovědět, kontroluje také správná funkčnost brzd, výkon motoru, povinná výbava auta, stav koroze na podvozku a karoserii či stav pneumatik.

Právě pneumatiky jsou dalším z bodů na seznamu věcí, na které bychom jako majitelé auta neměli zapomínat. Kromě jejich „ojetosti“ musíme dbát také na jejich pravidelnou výměnu podle ročních období. Pokud se budeme v létě po silnicích prohánět na zimních pneumatikách, kromě jejich dřívějšího opotřebení nám nebezpečí nehrozí. Při jízdě na letních pneumatikách v zimě však můžeme dostat pokutu nebo dokonce zákaz jízdy. Především ale může tato nedbalost ohrozit bezpečnost všech cestujících.

Přestože nesou pneumatiky označení „zimní“, musíme je mít nazuté už mnohem dříve. V Česku platí povinnost jezdit na zimních pneumatikách od 1. listopadu do 31. března. Pokud jste tedy ještě pneumatiky nevyměnili za letní, máte nejvyšší čas. Přestože vás za zimní pneumatiky nikdo pokutovat nebude, jejich výměna za letní se vyplatí. Zimní pneumatiky jsou totiž zhotoveny tak, aby obstály v podstatně náročnějších podmínkách, což vede k tomu, že s rostoucími teplotami přestávají plnit svou funkci, mohou se přehřívat a rychleji se opotřebovávat. Zimní guma navíc značně prodlužuje brzdnou dráhu, což je výhodné na namrzlém povrchu, ale nikoliv na suchu, kde mnohem rychleji zabrzdíme s letními pneumatikami.

Pokud se chystáte na výměnu pneumatik, můžete navštívit Autoservis Sychrov. Kromě přezutí kol můžete využít diagnostiky BOSH a nechat si opravit neduhy, které vaše auto trápí. Služeb Autoservisu a Pneuservisu Sychrov můžete využít také v případě, že se chystáte na STK a potřebujete vaše auto zkontrolovat a připravit tak, aby kontrolou bez problémů prošlo. Areál Sychrov najdete v Praze 9 a kromě špičkových služeb nabízí také odborné poradenství od vyškoleného personálu.