Projektant nebo architekt?

Projektant nebo architekt?

Máme přesnou představu našeho domu. Víme, jak má vypadat, kde má stát, na jakou stranu mají být namířená jeho okna a jakou barvu bude mít jeho omítka. Tenhle popis naší představy by však stavitelům bohužel nestačil. Je potřeba ho nějak dostat na papír, a to se všemi rozměry a detaily stavby. Nestačí si totiž jen vybrat dveře a stranu, kam chceme, aby vedly. Každý kousek domu musí být detailně propracovaný, rozměřený a naplánovaný. Od základové desky až po komín.

Ještě než si tedy začneme vybírat stavební firmu, která náš vysněný dům promění v realitu, je třeba najít někoho, kdo nám pomůže s jeho kompozicí. Pokud se rozhodneme postavit dům, pravděpodobně to není spontánní nápad. Většina lidí si nějaký dům vysnila už před lety a jen čekala, až našetří dostatek peněz na jeho realizaci. Je tedy jasné, že alespoň hrubou představu o tom, jak by měl dům vypadat, máme. Jak ale zakomponovat náš ideální domov do reálného prostředí, které máme k dispozici? A jsme si opravdu jistí, že je naše představa realizovatelná? Nejen tyto otázky nám pomůže zodpovědět projektant.

Někteří lidé mají tendenci zaměňovat projektanty s architekty. Zatímco architekt se stará o estetickou stránku stavby, projektant má na starosti techniku. Dalo by se říci, že architekt dům navrhne a projektant se postará o to, aby nespadl. V zavedených ateliérech můžeme najít více odborníků, kteří na projektu pracují společně. Nereálné ovšem není ani najít architekta a projektnanta v jedné osobě.

Základní otázka, kterou bychom si tedy při hledání měli položit, je, jestli hledáme architekta či projektanta. Pokud máme přesnou a neměnnou vizi, jak by náš dům měl vypadat a žádnou jinou variantu si nepřipouštíme, hledáme projektanta, který náš návrh překleslí, podle požadavků úřadů se všemi technickými dispozicemi. Projektování lidé upřednostňují také v případech, kdy na stavbu domu spěchají. Návrhy od architekta totiž mohou zabrat i několik měsíců.

Ať tak či tak, vybírejme specialistu s rozmyslem. Pokud nemáme ve svém okolí lidi, kteří jeho služeb v minulosti využili, rozhodně bychom měli chtít vidět portfolio. Nic nepokazíme ani pročtením recenzí bývalých klientů. Pokud víme, že budeme chtít specifický typ stavby, například dřevostavbu, měli bychom hledat projektanty či architekty, kteří se specializují právě na tento typ staveb.