Práci instalatéra bychom neměli podceňovat

Práci instalatéra bychom neměli podceňovat

Instalatéřina je dřina. Lidé však mají někdy tendenci toto povolání shazovat. Obzvláště muži mají často pocit, že přivolat si na pomoc do domácnosti instalatéra, je ostuda. Každý „správný“ chlap by měl mít přeci doma vercajk a v případě kapajícího kohoutku nebo jiných poruch, by měl dát během chvíle všechno do pořádku. Pravdou ale je, že instalatéři řeší často mnohem složitější situace, ve kterých mnohdy není čas na to, dělat chyby. Pokud se nám doma pokazí například rozvody plynu, není úplně radno si s takovým problémem zahrávat sami.

Instalatér je vlastně řemeslník, jehož náplň práce tvoří instalace různých rozvodů. Instalatéři se potom dělí podle různých zaměření. Nejčastěji se asi setkáváme s vodoinstalatéry, jejichž práce je prakticky oprava a údržba všeho, co souvisí s vodou. O rozvod tepla se potom stará topenář a s plynovými rozvody nám pomůže plynař.

To, že bychom si na každý problém měli zavolat odborníka, který se na něj specializuje, je asi jasné. I když například topenář ví o rozvodech plynu dost pravděpodobně víc než my, nenabídne nám tak profesionální pomoc a vyřešení problému jako plynař. Je také dobré dlouhodobě spolupracovat s jedním instalatérem. Ne že by snad ostatní nebyli stejně šikovní, ale pokud budeme mít jednoho instalatéra, bude už naše rozvody znát a bude schopen lépe určit problém.

Byla by chyba tvrdit, že instalace rozvodů jsou jediná náplň práce instalatérů. Ta zahrnuje mnoho různých činností od drobných oprav až po složité montáže. Instalatéři mají také na starost kontroly a rekonstrukce rozvodů a někdy se zabývají také správou spotřebičů, které s nimi souvisí. Ať už se jedná o pračku nebo třeba radiátory. Na instalatéry bychom se měli obrátit také v případě, že potřebujeme namontovat boiler nebo upravit tvrdost vody.

K tomu, abychom někdy potřebovali pomoc instalatéra, nemusíme být nutně žena samoživitelka nebo nezručný muž. Pokud nejsme vyučení instalatéři a chceme, aby nám doma vše fungovalo déle než pár dní, je vždy lepší obrátit se na odborníky.