Podlaha v pokoji je důležitá

Podlaha v pokoji je důležitá

Podlaha tvoří nedílnou součást každého bytu, každého pokoje. I když se nám může zdát, že podlaha je to poslední, čeho si v pokoji všímáme, opak může být pravdou. I když podlaha není to, na co nám padne zrak jako první, dotváří vzhled celé místnosti. Pokoj s tím stejným nábytkem a stejnými doplňky by rázem vypadal úplně jinak, kdyby na zemi ležel hustý barevný koberec, než když se tam bude lesknout nová plovoucí podlaha.

Nicméně jak se říká – méně je někdy více – a stejným mottem bychom se měli řídit i při výběru podlahy. Stejně tak totiž, jak podlaha dokáže vykouzlit krásný a útulný domov, dokáže také působit jako pěst na oko a „překřičet“ všechny ostatní doplňky v místnosti. Je sice dobré, aby v nás podlaha v pokoji, ať už vědomky nebo nevědomky, zanechala nějaký dojem, ale asi není nejlepší když je to první a jediné, co z pokoje vidíme. I když koberce stále v nějakých domácnostech najdeme, pomalu ale jistě se začínají zmenšovat a vytlačují je na pohled velmi podobné typy podlah s dřevěným vzhledem, které však mají odlišné názvy.

Laminátovou podlahu známe asi pod názvem „plovoucí podlaha“, i když tímto způsobem se dají zase pokládat i jiné typy podlah. Velkou výhodou laminátové podlahy jej její odolnost a cenová dostupnost. Taková podlaha se výborně hodí do domácností s malými dětmi, nebo domácími mazlíčky. Nejen, že krásně vypadá, ale navíc je velmi odolná proti vnějšímu poškození a neutratíme za ni ani tolik peněz, aby nás to zruinovalo. Tedy i v případě, že ji budeme muset kvůli velké zátěži dříve měnit, naše konta to tak výrazně nezasáhne.

Dalším typem je vinylová podlaha. Tento druh podlahy v sobě skrývá další dva hlavní typy podlah, a to klasické PVC tedy „lino“ a LTC dílce, které jsou linu velmi podobná, ale neobsahují změkčovadlo, tedy se na rozdíl od něj nedají srolovat a pokládají se jako dílce. Těmto podlahám se opět připisuje vysoká míra odolnosti.

Lino, jak si ho pamatujeme z domácností našich babiček nebo rodičů, už bychom dnes asi nepoznali. Obzvláště zmíněné LTC dílce vypadají, jakoby laminátovým podlahám z oka vypadly. Oproti klasickým PVC podlahám, kde se v případě poškození musí místo vyříznout a vložit do něj nový kus, což i po patřičném svaření může zanechat nějaké stopy, u LTC dílců stačí jednoduše vyměnit poškozený dílec za nový. Tyto podlahy jsou velice oblíbené zejména kvůli jejich šikovné imitaci dřeva nebo kamene. Oproti ostatním typům podlah už však její odolnost není tak velká. Není to vícegenerační podlaha a po čase se zkrátka opotřebuje. Ani tento typ podlahy však není cenově nedostupný.

Pochopitelně se nesmí zapomínat i na staré dobré parkety, které jsou stále velmi oblíbeným doplňkem nejedné domácnosti.

Aby každá podlaha vypadala jako z katalogu nebo z internetových stránek, kde jsme si ji vybrali, musíme mít spolehlivou firmu, které nám ji položí. Pokládky podlah dnes nabízí velká škála firem, je však důležité dbát na její dobré recenze a vybrat si tu nejlepší.