O krb je potřeba se starat

O krb je potřeba se starat

Není nad to ze zimního mrazu dojít domů do vytopené místnosti, usednout naproti rozehřátému krbu a nastavit zmrzlé ruce k teplu, aby se ohřály. Krby do domu přináší teplo, které se s topením ústředních radiátorů nedá srovnávat, a navíc poskakující světlo na stěnách a vůně dřeva dodává místnosti jedinečnou atmosféru, ideální pro dlouhé zimní večery s čajem a knihou.

O krb je však třeba náležitě pečovat a dávat si záležet čím a jak topíte, aby opravdu přinášel teplo a radost a neprodražil se nebo nedošlo k neštěstí. Většina krbů určených do obytných domů se dělá na dřevo. Ať už zvolíte jakékoliv dřevo, je zásadní, aby bylo pořádně vyschlé, ideálně by mělo schnout dva roky a být skladováno na suchém a větraném místě. pro lepší schnutí i skladování je vhodné velká polena nasekat na menší polínka. V případě vlhkého dřeva se výrazně snižuje jeho výhřevnost, protože velká část tepla je spotřebována na odpaření vody. Navíc vlhké dřevo uvolňuje velké množství dýmu a dehtu a produkuje málo plamenů. To vede k zanesení ohniště, znečištění skla i zanesení komína, což snižuje životnost i účinnost krbových kamen nebo krbu.

A jaký druh dřeva je nejvhodnější zvolit? Hodí se hlavně tvrdé dřevo, mezi které patří dub, buk a jasan nebo dřevo z ovocných stromů. Toto dřevo rychle vysychá, snadno se zapaluje a po dohoření nechává žhavé uhlíky, které sálají teplo ještě dlouho poté, co oheň vyhasne.

Kromě vhodného dřeva se ani nesmí zapomínat napravitelné čištění krbu, které záleží na intenzitě používání. Vždy se musí čistit za studena, nejdůležitější je pravidelně vybírat popel a jednou za čas vyčistit sklo a vnitřek krbu od usazenin. Nezapomínejte ani na péči o povrch krbových kamen, zašpiněná kamínka nebo krb nevypadají hezky. Větší zásahy je potom vhodné řešit po sezoně nebo před začátkem nové. To je vhodný čas na kontrolu stavu krbu, jeho důkladné vyčištění a kontrolu komína.