Kvalitní elektroinstalace chrání naše zdraví

Kvalitní elektroinstalace chrání naše zdraví

V dnešní době bychom jen těžko hledali domácnost, která funguje zcela bez přívodu elektrické energie. Kromě toho, že nám elektřina v domě dává teplo a světlo, je nutnou podmínkou fungování celé řady věcí v domácnosti. Od nabíjení elektrických zařízení, jako je mobilní telefon či laptop, přes fungování elektrospotřebičů až po domácí zabezpečovací techniku.

K tomu, aby všechny tyto věci mohly fungovat, je třeba mít doma zavedenou kvalitní elektroinstalaci. Jedná se o velmi složitý a komplexní systém elektrotechnických zařízení, který začíná v normované skříni mimo dům, odkud pak pokračuje k vnitřnímu rozvaděči a jističi a rozvádí elektrickou energii napříč celým domem směrem k jednotlivým zásuvkám, spínačům a osvětlení. Ze složitosti celého systému je jasné, že elektroinstalace není něco, co bychom mohli každý rok měnit. Je proto dobré si při stavbě domu velmi dobře promyslet rozmístění jednotlivých zásuvek a osvětlení, a to i s ohledem na možné budoucí změny v rozvržení bydlení. Pokud bude v nějakém pokoji zásuvka navíc, je to rozhodně lepší varianta než později v domě překračovat kabely od prodlužovaček jen proto, abychom si v obýváku mohli rozsvítit lampičku.

Na druhou stranu je také dobré mít na paměti, že jedna elektroinstalace nám nebude sloužit věčně a dříve či později bude potřebovat vyměnit. Obzvláště v případě, že kupujeme starší dům, který už má elektroinstalaci zavedenou, je dobré se zamyslet nad její rekonstrukcí. Narůstající využívání elektrických spotřebičů s sebou totiž nese podstatně vyšší zátěž pro elektrické rozvody, na kterou by stará instalace už nemusela stačit. Posledním varováním, které by nás na zastaralou elektroinstalaci mělo upozornit, jsou jiskřící zásuvky. V tomto případě není na co čekat a je potřeba jednat rychle. Zastaralá elektroinstalace může být totiž v krajním případě i zdrojem požáru.

Ideální příležitostí pro opravu elektrických rozvodů je celková rekonstrukce domu. Pokud už se do něčeho takového pouštíme, je rozhodně lepší zrekonstruovat také starou elektroinstalaci, a to i v případě, že by ještě pár let vydržela. Stejně tak bychom měli postupovat i v případě, kdy se problém s elektrickými rozvody objeví jen v jednom pokoji. Pokud už se totiž do něčeho takového pustíme, je lepší provézt kompletní výměnu rozvodů v celém domě. Pokud nás totiž zlobí elektroinstalace v jednom pokoji, je jen otázka času, než se tento problém přesune do dalších místností.

Důraz bychom měli klást také na kvalitu elektroinstalačních prací, na kterých se opravdu nevyplácí šetřit. Dobře udělané elektrorozvody totiž velmi ovlivní nejen kvalitu našeho bydlení, ale také naši bezpečnost a zdraví.