Kouzelník v montérkách

Kouzelník v montérkách

Řeže , ohýbá a svařuje trubky, na jejich konci řeže závity, vysekává otvory pro trubky do zdi, montuje a opravuje celé rozvody vodovodů, plynovodů a odpadů. A také na rozvody osazuje umyvadla, vany, dřezy a záchodové mísy. A kdo vlastně? No přece instalatér. Je to člověk, který si poradí se všemi starostmi v domácnosti, spojenými s vodou, plynem a také topením. Instalatérské práce jsou pro něj hračka. Umí pracovat se svěráky, klíči, závitnicemi i pilkami, a také zednickými sekáči. Bez bourání se totiž jeho práce neobejde. Trubky a rozvody jsou ukryté ve zdi, tak musí nasadit kromě své technické zručnosti i fyzickou sílu a sekat, dokud se nedostane na místo, odkud protéká voda. A potom trubku vyměnit, případně na ni nasadit nové zařízení. Instalatérské firmy mají ve svém týmu zpravidla i zedníka nebo spolupracují se zednickou firmou, protože vysekaná zeď se musí zapravit. Často se nepodaří odsekané dlaždice nahradit stejným vzorem, tak se musí ze zdi sundat i ty zbývající a nahradit je novými.

Méně bourání je spojeno s plynoinstalacemi. Instalatér namontuje a seřizuje plynové spotřebiče včetně plynových přípojek. Porouchané spotřebiče opraví nebo pomůže s jejich údržbou. Je dobré si instalatéra-plynaře občas do bytu pozvat, i když zrovna neřešíte havarijní stav, a domluvit s ním provedení zkoušky těsnosti a tlaku v potrubí. Tímto způsobem se dá včas zjistit, že vám plyn někde uniká, a zamezit větším problémům. Pravidelná kontrola je zcela nezbytná v chemických provozech a laboratořích, kam instalatér také dochází.

Přestože je topenář samostatná profese, řada instalatérských firem provádí i topenářské práce a poradí si s montáží oběhových čerpadel, domácích kotelen, otopných panelů a těles. Topenáři montují a opravují plynová kamna WAW, ohříváky vody, ústřední topení, kotle na tuhá paliva, plynové kotle, tepelná čerpadla a radiátory všeho druhu.

Někteří instalatéři poskytují i non-stop servis, protože rozvody vody a plynu se mohou pokazit kdykoliv. Následky jsou nepříjemné jak pro obyvatele bytu, tak pro jeho sousedy. Zvlášť když je nezbytné přívod plynu nebo vody v celém domě zastavit na několik hodin.