Kominíka minimálně jednou v roce

Kominíka minimálně jednou v roce

Potkat kominíka znamenalo mít štěstí. Lidé se dříve většinou na ulici honem chytali za knoflík, aby si svoje štěstí pojistili. Ten, kdo kominíka míjel, zpravidla neodolal a rovnou si na něj sáhl. Tak prý bylo štěstí na nějaké období opravdu zaručeno.

V současné době se hodně věcí změnilo, mistry tohoto řemesla už v jejich uniformách od sazí a se štětkou na rameni potkáváme jen zřídka. Dnes se přechází na ekologické topení, komíny mají vložky ze speciálních materiálů a technologie čištění komínů se změnila také. Kominík do práce chodí sice dál v pracovním, ale častěji než štětku, kouli, kominický klíč a šornu na čištění tužších usazenin nosí průmyslovou kameru.

Komíny se sice stále vymetají, ale už málokdo věří, že kouř v kamnech vyhání zlé duchy z domu. Kominictví je pracoviště jako každé jiné, děti už kominíky s umouněným obličejem, kterým připomínali čerty, nepotkávají, a za nositele štěstí je nepovažují ani děti, ani dospělí.

Někteří majitelé domků a chat si komíny čistí sami, potřebné nářadí si koupí v železářství, hobby marketu, na internetu nebo u specializovaných firem. U zdrojů tepla do 50 kW si komín kominickým strojkem s lanem a sluníčkem nebo setem se štosákovým kartáčem a tyčí může majitel opravdu vyčistit sám. Ale stejně se nutnosti pozvat kominíka nevyhne. Jen kominík smí provádět revize při uvedení nového komínu do provozu, po opravě nebo rekonstrukci. Jednou ročně je třeba provést kontrolu u komínů se spotřebičem na jakékoliv palivo, může ji provést opět jen kominík. Stejně tak jen on provádí tzv. vypalování komína. Po kontrole, čištění a revizi je podle vyhlášky nutné napsat zprávu. U čištění to může být majitel objektu, v ostatních případech kominík.

Kominíci mají svoje řemeslo dokonale zvládnuté a i když se rozhodnete čistit si komín svépomocí, je dobré vyslechnout jejich radu. Před čištěním se doporučuje v kamnech spálit chemický čistič, který naruší saze a usnadní čištění, potom přestat topit, počkat až kotel a komín vychladnou a pustit se do práce. Komín lze čistit ze střechy, z komínových dvířek v podkroví nebo u nízkých komínů z dolních dvířek. Když se komín čistí dvířky, měla by být na podlaze nehořlavá podložka. Saze jsou extrémně hořlavé, jsou nebezpečným odpadem a patří do sběrného dvora.