Kdy zvolit plynový kotel a kdy tepelné čerpadlo?

Kdy zvolit plynový kotel a kdy tepelné čerpadlo?

Zatímco v létě na topení nechceme ani pomyslet, v tuhých zimách si bez něj domácí pohodu nedovedeme představit. Existuje spousta přístrojů, které nám doma mohou teplo vyrobit. A i když na výsledné teplotě nepoznáme, jestli topíme například plynovým kotlem nebo tepelným čerpadlem, měli bychom zdroj vytápění vybírat s rozmyslem. Špatná volba nám totiž může značně zvýšit náklady na vytápění.

Na otázku, jaký zdroj vytápění pro svůj dům zvolit, bohužel neexistuje jednoznačná odpověď. Roli hraje hned několik faktorů, které bychom při rozhodování měli zohlednit. Jako první bychom si měli ujasnit, jaké množství tepla náš dům potřebuje. Pokud máme patrový generační domek, bude pravděpodobně spotřebovávat mnohem více energie, než jaká je potřeba na vytopení malého řadového domku. Dále bychom měli brát v potaz pořizovací náklady a účinnost jednotlivých zdrojů tepla. Měli bychom tedy porovnat cenu samotných zařízení – plynového kotle a tepelného čerpadla. Pokud se rozhodujeme mezi plynovým kotlem a tepelným čerpadlem, mělo by být naprosto zásadní srovnání ceny plynu a elektřiny, jelikož ty budu v případě výběru jednoho nebo druhého zařízení tím, za co budeme platit. Neměli bychom se přitom řídit jen a pouze aktuální cenou, ale zjisti si také jejich předpokládanou cenu za několik let. Spolu s tím bychom měli brát v potaz také životnost zařízení, které nám napoví, jak dlouho nám budou stroje sloužit. Počítat bychom měli také s náklady za topenářské práce.

Ani názory odborníků se v mnohém neshodují. Rozhodně není od věci přečíst si nějaké odborné články na internetu, nicméně bychom měli mít na paměti, že nejen ceny energií se v průběhu let mění. Pokud tedy něco tvrdil odborník před pěti lety, nemusí to nutně znamenat, že teď by svůj názor potvrdil.

Pokud se dostaneme do situace, že po zvážení všech proměnných a výpočtu ceny za odběr elektřiny či plynu, nám vyjde zhruba stejná částka, může rozhodnout ještě plynová přípojka, respektive náklady na její vybudování. Vybudování 1 metru plynové přípojky stojí zhruba 1 100 korun. Potom záleží na konkrétní situaci a poloze našeho domu. Pokud je plynová přípojka od našeho domu daleko a dostat se k ní by bylo složité nejen finančně, ale také logisticky, máme prakticky rozhodnuto.