Kdy se rekonstrukce ještě vyplatí a kdy je lepší dům zbourat?

Kdy se rekonstrukce ještě vyplatí a kdy je lepší dům zbourat?

V dnešní době, kdy ceny nemovitostí rostou raketovou rychlostí, se spousta lidí snaží vymyslet, jak získat vlastní bydlení, aniž by se museli do konce života zadlužit obrovskou částkou. Někteří lidé se proto rozhodnou pro nákup staré budovy, kterou se následně snaží postupně rekonstruovat. Někteří dokonce zdědí dům, ve kterém už však bydlelo pár generací před nimi a váhají, jestli se vyplatí investovat do jeho opravy, nebo ho raději zbourat a postavit nový.

Ona rekonstrukce starého domu, která se z počátku může zdát jako levnější alternativa a způsob, jak si nemuset brát naráz od banky velkou půjčku, se totiž může někdy vymstít. A to obzvláště v případě, kdy je dům v tak špatném stavu, že se veškeré investice minou účinkem, a nakonec nám stejně nezbude nic jiného než dům srovnat se zemí. Jak tedy poznat, kdy se rekonstrukce ještě vyplatí a kdy od ní raději upustit?

Ještě než podepíšeme kupní smlouvu staré nemovitosti, měli bychom si alespoň rámcově zjistit, na kolik by nás jeho rekonstrukce vyšla. Podezřele nízká kupní cena domu může navíc značit skrytý problém, který by mohl opravy značně znepříjemnit nebo dokonce znemožnit.

Kromě samotného vzhledu domu hrají roli i různé bezpečnostní parametry, které starší stavby splňovat nemusely, ale dnešní domy je již mít musí. Jedním z nich může být například protiradonová izolace, do které budeme muset při rekonstrukci tak či tak investovat. Nejvíce bychom se však měli zaměřit na stav hydroizolací spodní stavby a stav základů domu.

Pokud se rozhodneme dům raději zbourat a postavit na jeho místě nový, měli bychom si nejprve zjistit, jestli to současná legislativa umožňuje. Je totiž možné, že nám novostavbu na daném pozemku již postavit nedovolí. V tomto případě je rekonstrukce naší jedinou možností a pokud jí dům již není schopen, byla by jeho koupě jen vyhozenými penězi.

Obecně však platí, že pokud musíme dělat rozsáhlejší zásahy do statiky objektu, není zachování objektu rentabilní. Pokud například plánujeme nástavbu, ale základy stavby či její podzemní stěny jsou v dezolátním stavu a jejich sanace by byla neúměrně drahá, je opět lepší uvažovat o zbourání stavby. Na bourací práce si můžeme objednat firmu, která zajistí veškeré demoliční práce za pomocí moderních technologií jako je hydraulické kladivo. Kromě samotné demolice zajišťují firmy také zemní práce, případně odklizení a odvoz suti.