Jednoduché triky, jak ušetřit za topení

Jednoduché triky, jak ušetřit za topení

Venku začíná přituhovat a my opět po třičtvrtě roce žhavíme radiátory. Otočit kolečko u topení víc než na 3 se nám zdá jako velký luxus, který si nemůžeme dovolit a tak se místo příjemně vyhřátého bytu spokojíme jen s přijatelnou teplotou, které pomůžeme teplým čajem a několika vrstvami oblečení. Nechceme přeci, aby nám po zimě při pohledu na vyúčtování vstávaly vlasy hrůzou. Na druhou stranu existují i jiné způsoby, jak ušetřit za topení.

Ať už máme byt nebo dům, pravděpodobně se skládá z více než jen jedné místnosti. Toho se dá poměrně využít. Není totiž potřeba topit ve všech místnostech najednou na stejnou teplotu, i když v nich zrovna nejsme. Pochopitelně otáčet kolečkem u radiátorů 30 x denně, když přebíháme z místnosti do místnosti, taky není na místě. Nicméně stále jsou v bytě místnosti, které využíváme více a které méně. Že chceme mít zatopeno v obýváku nebo v kuchyni, kde přes den trávíme většinu času, je jasné. V místnosti jako předsíň, spíž nebo ložnice, je však vysoká teplota poměrně zbytečná. V ložnici, na chodbách a v málo využívaných místnostech tak stačí teplota nastavená na 18 stupňů celsia. Dost na to, abychom se v nich neklepali zimou, ale ne dost na to, abychom v nich chodili jen v kraťasech a v tílku. Ve více využívaných místnostech by se měla ideální teplota pohybovat okolo 20 – 22 stupňů celsia. I pouhý jeden teplotní stupeň dolů nám může snížit spotřebu energie až o 6 %.

Také zateplení fasády a střechy nám může výrazně pomoci ušetřit náklady na vytápění stejně jako kvalitní okna. Pokud nám bude do domu i přes zavřená okna a dveře unikat teplý vzduch ven a studený zase dovnitř, budeme muset topit na mnohem větší výkon. Stažené žaluzie a rolety na oknech nám mohou pomoci přečkat nejen parné letní dny, ale také mrazy. V případě, že teplota klesne hlouběji pod nulu, je dobré nechávat žaluzie celý den stažené. Důležité je také nechat prostor por průchod tepla. I když je tedy sušení oblečení pomocí rozžhavených radiátorů velkým lákadlem, jak ušetřit čas schnutí prádla, může nás to opět přijít draho. V dnešní době existují dokonce ventilátory, které se připevní k radiátoru a postarají se o rozvod tepla.

Pokud zjistíme, že nám kvůli špatnému těsnění oken nebo dveří táhne do bytu chladný vzduch, není nic jednoduššího než použít samolepící těsnící pásky a mezery utěsnit. Pochopitelně se jedná jen o dočasné řešení, které bychom měli co nejdříve vyřešit profesionálním zásahem. Na krátkodobý efekt a ušetření nákladů to však postačí.