Jaké jsou nejekologičtější zdroje vytápění?

Jaké jsou nejekologičtější zdroje vytápění?

Léto se pomalu chýlí ke konci a spousta lidí si už dělá vrásky z toho, kolik letos v zimě zase utratí za topení. To, jakou částku zaplatíme za energie, závisí hned na několika faktorech, mezi nimiž je například kvalitní zateplení domu a dobře utěsněná okna. Dokud nám totiž bude teplo z domu unikat, nepomůže nám ani nejlevnější zdroj vytápění. Pokud tedy nemáme dům dostatečně zaizolovaný, mělo by zateplení být první položkou na seznamu věcí, které bychom měli před topnou sezónou udělat.

Bohužel však není výjimkou, že ani lidé, kteří mají nejlepší izolaci, platí každý rok za energie nemalé částky. Problémem by v tomto případě mohl být nešťastně zvolený zdroj vytápění. Lidé, kteří žijí v panelovém domě, jsou často odkázání na ústřední topení. Pokud jsme však majiteli rodinného domu, máme hned několik možností, jak můžeme náš domov vytápět. Uhlí, dřevo, elektřina, zemní plyn, koks, dřevěné nebo rostlinné peletky nebo třeba tepelná čerpadla. Tohle všechno nám může pomoct vytvořit v našem domě příjemné teplo za každého počasí. Výběr zdroje tepla však může být limitovaný tím, jestli je například v obci zavedený zemní plyn.

Obzvláště v posledních letech získávají na oblíbenosti obnovitelné zdroje energie a spolu s nimi také zájem o nové vytápěcí systémy. Mezi nejvyužívanější zdroje vytápění se tak řadí plynové kotle a tepelná čerpadla.

Plynový kotel se vyznačuje zpravidla vyššími provozními náklady, které spoustu lidí od jeho koupi odradí. Plynový kondenzační kotel funguje na zemní plyn. Abychom však mohli tento zdroj tepla využívat, je nutná výstavba plynové přípojky a komínu. Při spalování zemního plynu totiž dochází ke kondenzaci spalin, které musí někudy odcházet z domu ven. Jedna část tak bude vylučována komínem a druhá poputuje kotlem do odpadu. Pokud se rozhodneme využívat plynový kotel, je také nutné počítat s řadou revizí a každoročními servisy. Výhodou je naopak rychlost ohřevu a různá teplota topné vody.

Teplená čerpadla jsou kromě nízkých provozních nákladů oblíbená také díky ekonomickému provozu. Ten je zachován tím, že čerpadlo topí na nejnižší teplotu topné vody. Přestože se čerpadla vyznačují nízkými provozními náklady, při jejich koupi si oproti plynovým kotlům trošku připlatíme. To je však částečně vyváženo nižší náročností instalace.