Jak vybrat dobrého instalatéra?

Jak vybrat dobrého instalatéra?

Instalatér je vlastně takový Ferda Mravenec v domácnosti. Možná nám nevymění prasklou žárovku, i když by to bezpochyby dovedl, ale jinak nám doma spraví téměř všechno, co k běžnému fungování potřebujeme.

Nemusíme být ženy samoživitelky, abychom služeb instalatéra využili. Přestože se najdou mnozí kutilové, kteří si kapající kohoutek opraví sami, práce instalatéra je většinou mnohem složitější. Navíc amatérské opravy, o které se doma pokoušíme podle návodu na internetu, mnohdy jen oddálí nevyhnutelnou pomoc odborníka. A v čem nám tedy může být instalatér nápomocný?

Prakticky všude tam, kde je voda. Právě její využití a rozvody jsou totiž jeho hlavním zaměřením. Ať už nám ve sprše neteče teplá, stavíme dům a potřebujeme nainstalovat rozvody vody, nebo máme v kuchyni ucpaný odpad, je to právě instalatér, jehož číslo vytočíme. Obecně však mohou mít instalatérské práce mnohem širší záběr. Podle některých zahrnuje instalatéřina kromě rozvodů vody také rozvody topení a plynu. A to už je kromě elektřiny skutečně všechno, co v domácnosti ke spokojenému bydlení potřebujeme.

Pokud chceme mít jistotu, že bude práce odvedená dobře, rozhodně není od věci najít si jednoho člověka, na kterého se budeme obracet kdykoliv, když se nám v domácnosti něco porouchá. Je sice pravda, že asi každý vyučený instalatér je větším odborníkem, než jsme my, nicméně podobně jako v jiných oborech bychom si i tady měli pečlivě vybírat.

Asi to nejhorší, co můžeme při výběru vodaře, topenáře či plynaře udělat, je řídit se podle ceny. Jistě neplatí, že člověk s nejnižší cenou za své služby je nutně nejhorší v oboru, stejně jako by nás vysoká cena služeb neměla přesvědčit o opaku, nicméně to rozhodně není správné kritérium výběru.

Před tím, než se pro někoho definitivně rozhodneme, je dobré si sepsat několik řemeslníků či firem a porovnat je mezi sebou. Zaměřit bychom se měli především na nabídku služeb, kvalifikaci, zkušenosti a reference bývalých klientů. Je potom na nás, zda upřednostníme raději jednotlivce, nebo si vybereme firmu. Ta nám možná pošle na každou opravu jiného člověka, nicméně nabídka jejích služeb bude pravděpodobně mnohem komplexnější. Oproti tomu, pokud narazíme na řemeslníka, který nabízí profesionální vodoinstalatérské, plynárenské i topenářské práce, měli bychom se mít na pozoru. Vzhledem k širokému spektru činností, které instalatérské služby obsahují, je rozhodně lepší vybrat si na každé jejich „odvětví“ řemeslníka se specializací, případně firmu, která tyto odborníky zaměstnává.

Dalším důležitým bodem je vzdálenost. Pokud bydlíme v menších městech jako je například Fryšták, můžeme si instalatéra hledat kdekoliv v daném městě, u větších měst jako je Praha je však dobré brát v potaz také vzdálenost části města, ve které firma sídlí od našeho bydliště.