Jak nejlépe vybrat nový kotel

Jak nejlépe vybrat nový kotel

Zima pomalu končí a s ní i topná sezona. Mnozí si jistě oddechnou, že už nebudou muset topit a bát se vyúčtování za energie. Pokud se vám vaše účty za vytápění zdají příliš vysoké, je možná na čase začít uvažovat o novém kotli. Ačkoliv se vám může zdát, že váš starý kotel funguje stále dobře a poskytuje dostatek tepla, je potřeba se zamyslet i nad jeho efektivností a hospodárností. Nové kotle mají mnohem vyšší tepelnou výhřevnost a účinnost díky které ušetříte za energie a snížíte emise.

A podle čeho nový kotel vybírat? V první řadě rozhoduje palivo, u kterého máte na výběr ze čtyř možností – dřevo, uhlí, plyn a elektřina. Dřevo a uhlí se používá u kotlů na pevná paliva, dřevo je jistě nejlevnější ale zároveň je s ním mnoho práce, od samotné přípravy, přes uskladnění až po neustálé přikládání. Plynové kotle jsou dnes nad nejvýhodnější varianta, vyznačují se velmi dobrou regulovatelností, provozovací i pořizovací náklady jsou levnější než u elektrických kotlů a zároveň mají velmi dobrou účinnost. Elektrické kotle jsou nejdražší ale zároveň nejpohodlnější.

Další věc, kterou bude potřeba řešit je umístění kotle. Elektrické jsou většinou závěsné a ušetříte tak místo na zemi. Jejich další výhoda je, že nemusíte řešit odvod spalin jako u ostatních druhů kotlů. V případě některých kotlů je potom potřeba i vyvložkovat a rekonstruovat komín. Další kritérium při výběru hraje, zda chcete, aby byl kotel zároveň zdrojem teplé vody nebo si pořídíte bojler. Nakonec je také důležité zvolit správný výkon kotle, se kterým vám většinou poradí odborník. S výměnou kotlů ve Frýdlantu nad Ostravicí vám ráda pomůže zkušená firma pana Lupíka Romana, která se zároveň může postarat i o nové rozvody pro topení, vodoinstalace nebo nové radiátory.